Magnus Degerstedt konstaterar att ombyggnationen gÄr enligt plan. I mitten av augusti pÄgick takbytet och sjÀlva tornet hade fÄtt nya fönster och ny trÀfasad.

Ansiktslyft för Storfors landmÀrke

Nu har Storfors eget landmÀrke fÄtt ny kostym.
Med hjÀlp av knappt 860 000 kronor i bidrag frÄn RiksantikvarieÀmbetet Àr arbetet med att restaurera torn och tak pÄ Spruthuset slutfört.

Huset, som Àr Storfors gamla brandstation, hÀrbÀrgerar idag VÀrmlands brandhistoriska museum och hÀr finns samlingar frÄn hela lÀnet i form av fordon, material och redskap. Byggnaden, som Àr frÄn 1897, har fÄtt nytt plÄttak, ny trÀfasad, renoverade fönster pÄ tornet och nya ytskikt invÀndigt i tornet. Totalentreprenör för hela bygget Àr Degerstedts Bygg dÀr Magnus Degerstedt Àr platschef.

Han menar att tidsplanen har hÄllit bra inför slutbesiktningen den 30 september.
– Den största utmaningen har varit det ostadiga vĂ€dret med regn och Ă„ska som har gjort att vi har haft en del bekymmer och fĂ„tt anpassa jobbet efter det, sĂ€ger han.

Fönstren har renoverats av Arne Nilsson fönsterrenoveringar frÄn Storfors och pÄ plÄttaket jobbar bland andra Mikael Olsson och Jacob Bergqvist frÄn Lyréns PlÄt i Filipstad.
– Det hĂ€r Ă€r nĂ„got av det roligaste i jobbet – att fĂ„ jobba med bandtĂ€ckning pĂ„ ett gammalt hus, sĂ€ger Jacob.

PlÄten falsas och skÀrs i verkstaden och formpassas sedan pÄ taket dÀr utmaningar uppstÄr fortlöpande. Den grÄfÀrgade stÄlplÄten ska i nÀsta skede mÄlas svart.
– Att ansluta plĂ„ttaket till tornet kan bli en spĂ€nnande utmaning, sĂ€ger Jacob.

Byggnaden mÄste renoveras med kulturhistorisk hÀnsyn och det finns krav pÄ antikvarisk medverkan. Terese Myrin frÄn VÀrmlandsantikvarien Àr glad över uppdraget att delta i arbetet.
– Den hĂ€r byggnaden Ă€r jĂ€ttefin och det Ă€r hĂ€ftigt att den dessutom Ă€r öppen för allmĂ€nheten, sĂ€ger hon och berĂ€ttar att huset Ă€r tillbyggt tvĂ„ gĂ„nger varav den senaste gĂ„ngen 1945.
SjÀlva tornet anvÀndes för att ringa i vid brand och för att torka slangar inuti. Klockan har Äterbördats till tornet pÄ senare tid.

Projektekonom Catarina Lindgren har varit delaktig i ansökan om bidrag för förvaltning av vÀrdefulla kulturmiljöer. Hon har en övergripande funktion i projektet.
– Hela renoveringen kommer att kosta över en miljon kronor, men vi fĂ„r alltsĂ„ 70 procent i bidrag via lĂ€nsstyrelsen, vilket Ă€r mer Ă€n vanligt för den hĂ€r typen av projekt, sĂ€ger Catarina, och berĂ€ttar att tornet nu fĂ„r en modern luftspalt för att ventilera bort eventuell fuktig luft och kondens som kan uppstĂ„ vid temperaturvĂ€xlingar. Detta förĂ€ndrar dock inte byggnadens utseende.

Jukka MÀenpÀÀ, chef för tekniska enheten, Àr glad över att arbetet har gÄtt enligt tidsplanen.
– Vi har önskat detta lĂ€nge, men nu fanns det Ă€ntligen en möjlighet att restaurera den hĂ€r fina byggnaden vilket kĂ€nns vĂ€ldigt bra, sĂ€ger han.

Text: Eva Wiklund. Kicki Karlsson
Foto: Eva Wiklund