Snart, snart Àr arbetsveckan över och helgen hÀr. Som vanligt kommer hÀr kultur- och nöjestips inför helgen.
BOK En ö dÀr föremÄl försvinner, utplÄnas, ett efter ett. Ur vÀrlden och ur mÀnniskors minnen. En dag utplÄnas hattar, en annan rosor, en tredje fÄglarna. DÀr de fÄ som ÀndÄ minns det som utplÄnats, de som inte kan glömma, hukar i rÀdsla för hemliga polisens minnesjakter. Det Àr premissen mot vilken Yoko Ogawas roman De förlorade minnenas ö utspelar sig. Först utgiven 1994 kommer den nu pÄ svenska i översÀttning av Vibeke Emond. Det Àr en lÄgintensiv, nÀrmast lÄgmÀld dystopi dÀr hotet Àr sÄvÀl abstrakt i form av de stÀndiga men oregelbundna utplÄningarna som konkret i form av den hemliga polisen och minnesjakterna. De senare kliver bara sÀllan fram ur skuggorna, men finns alltid nÀrvarande i mÀnniskornas sinne och kan nÀr som helst knacka pÄ dörren för en genomsökning i jakt pÄ gömda mÀnniskor eller förbjudna (lÀs: utplÄnade) föremÄl. En fÀngslande berÀttelse, omöjlig att lÀgga ifrÄn sig. Det faktum att föremÄl och minnen försvinner kÀnns snart lika sjÀlvklart för lÀsaren som det gör för öns invÄnare.
LĂSNING I veckan landade senaste numret av magasinet Filter i brevlĂ„dan. HĂ€r finns bland annat artiklar om ett gĂ€ng tyska antroposofer som tagit över ett slott utanför Mariestad och en lĂ€svĂ€rd granskning av auktionsbranschen. Den verkliga pĂ€rlan denna gĂ„ng Ă€r dock det lĂ„na reportaget om det svenska elbilsföretaget Uniti. En fascinerande historia om vad som utmĂ„lades som en utmanare, och som hajpades av media, investerare och inte minst grundaren sjĂ€lv – som verkar ha sett sig som nĂ„got av en Elon Musk – men som i sjĂ€lva verket inte tycks ha varit mer Ă€n en bluff. Artikeln, med titeln Tanklös, finns att lĂ€sa pĂ„ Filters hemsida för den som inte vill eller lyckas lĂ€gga vantarna pĂ„ ett exemplar av tidningen.
TV Att det sĂ„ kallade schlagerschabraket drar igĂ„ng imorgon har nog fĂ„ missat, strax innan det börjar – 19:05 – bör du dock hellre bĂ€nka dig framför TV:n. DĂ„ visar SVT2 en dokumentĂ€r om Fed Astaire, dansaren och skĂ„despelaren som kom att bli sjĂ€lva sinnebilden för en kvickfotad stepdansör och tack vare ett stort antal filmer under 30- och 40-talen, inte minst det tiotal filmer han gjorde ihop med Ginger Rogers, blev en evig Hollywoodikon. PĂ„ Youtube finns ett fantastiskt klipp frĂ„n Oscarsgalan 1970 dĂ„ Astaire, dĂ„ 70 Ă„r gammal, visar att gammal Ă€r Ă€ldst och att takterna frĂ„n storhetsdagarna Ă€nnu i sitter i. Fred Astaire hade sopat banan med vilken mellodansare som helst.
Nicklas RemmegÄrd
mnytt.se MĂ€klarnytt och Motornytt