Ett av skÀlen till att Ann-Mari Selldén i höstas valde att flytta sin butik Amis Nya Rum till en ny lokal var att hon vill ha mer utrymme för att renovera möbler. Nu har hon en verkstad i kÀllarplanet under butiken dÀr kunderna fÄr komma ner och titta pÄ möblerna som renoveras.
Ann-Mari berÀttar att hon alltid haft ett intresse för möbelrenovering, men att det mÄnga gÄnger begrÀnsas av att det behövs nÄgonstans dÀr man kan hÄlla till. I verkstadslokalen i kÀllaren har hon hittat den platsen. HÀr finns gott om utrymme att slipa och mÄla.
NÀr vi hÀlsar pÄ Àr verkstaden full av pÄgÄende projekt. MÄnga Àr sÄ gott som klara, andra just pÄbörjade eller vÀntande pÄ sin tur. Stolar, byrÄer, en gammal sÀngram. Vissa projekt görs pÄ bestÀllning, mÄnga kommer frÄn eget huvud och sÀljs i butiken.
â Det Ă€r roligt med utdömda möbler, sĂ€ger hon, att ge dem ett nytt liv och ett nytt vĂ€rde.
Det Àr i huvudsak Àldre möbler hon jobbar med. DÀr finns kvalitén och charmen menar hon. MÄnga kastar slitna möbler, men ger man dem bara lite kÀrlek gÄr de som regel att reparera. PÄ sÄ sÀtt kan en gammal möbel fÄ ett lyft och bli nÄgot som drar blickarna till sig.
Ann-Mari visar upp en knallröd byrĂ„, en karmstol som enligt kunds önskemĂ„l mĂ„lats och klĂ€tts om i ett spektakulĂ€rt blommigt tyg. Gamla möbler som renoverats för att passa i moderna hem. Ă
terbrukade istÀllet för kasserade, pÄ sÄ vis sparas jordens resurser.
â Varje möbel Ă€r unik, sĂ€ger hon, och det Ă€r kul att man hela tiden fĂ„r variera sig.





â Det Ă€r roligt med utdömda möbler,
att ge dem ett nytt liv och ett nytt vÀrde.
Att hon Àven jobbar med textil ser hon som en styrka gentemot mÄnga andra som Àgnar sig Ät möbelrenovering. FÀrg och textil, hon tycker kombinationen Àr rolig att arbeta med. Det finns ett stort antal tyger och mönster i butiken, vilket underlÀttar för kunden att redan frÄn början kunna vÀlja den kombination av fÀrg och tyg man vill ha.
â Ett nytt tyg Ă€r ett snabbt och bra sĂ€tt att förnya en stol. I och med att jag jobbar med textil kan jag bĂ„da bitarna.
Text & foto: Nicklas RemmegÄrd
mnytt.se MĂ€klarnytt och Motornytt




