I livet gör vi mÄnga val, ett val av bostadsort förde Stina och Tommy Kilenius till Karlskoga och Granbergsdal. En gÄrd med anor flera hundra Är bakÄt i tiden.

Tommy framför familjens bostad i Granbergsdal sedan tre Är.
Det Àr spÀnnande att besöka gamla hus och fÄ höra dess historia. Fantasin gÄr igÄng nÀr jag ser gamla kort och passerar salonger, slitna trappor och vindar. Herrskap och tjÀnstefolk. Svunna tider, men sÄ nÀrvarande. SjÀlv brukar jag respektfullt besöka husen. Innan jag kliver upp pÄ vinden stannar jag vid sista trappavsatsen och hÀlsar artigt. Jag tror inte pÄ spöken, men för sÀkerhets skull.

16 generationers fotsteg i trappen lÀmnar sina spÄr.

Ett hus som bÀr pÄ en lÄng historia.
â Ibland har jag fĂ„tt vĂ€gledning, sĂ€ger Tommy. Han berĂ€ttar om att han ibland farit fram lite för fort eller âbörjat i fel Ă€ndeâ.
Idag bor hÀr en smÄbarnsfamilj dÀr bÄda jobbar heltid. De ska fÄ in vardagslivet 2018 i en miljö som har sitt ursprung frÄn mitten pÄ 1800-talet. Kök, tvÀtt och bad har fÄtt ta plats i en modern version.
Och visst Àr det sÄ att ett hus hus bÀr pÄ en lÄng historia. Spegeldörrar klÀs med masonit, plastgolv lÀggs in och handtag byts ut. För att nÄgra Ärtionden senare ta bort masoniten och plastgolven. Fram trÀder vackra dörrar och breda golvplank.
â Jag har lĂ€rt mig otroligt mycket om historia
och antikviteter sedan vi köpte huset, sÀger Tommy.
I sommarrummet uppe pÄ vinden stÄr en av husets nio kakelugnar. Troligtvis frÄn 1700-talet. Ytterligare en eldstad finns. I köket stÄr en stor pjÀs med vedspis, bakugn och med varmhÄllningsugn i pigkammaren in-till.


Boktips! Stora boken om byggnadsvÄrd av Göran Gudmundsson.
Vi pratar om byggnadsvÄrd och Àr överens om att vi lÀr oss med tiden. Internet, litteratur och hantverkare Àr kunskapsbasen. Som amatör bygger man till slut sitt eget lilla nÀtverk, dÄ till exempel Facebookgrupperna med specialintresse blir allt för mÀstrande. Vi konstaterar att det Àr synd, dÄ det Àr mÄnga som vill göra en ansats att göra rÀtt och ta tillvara pÄ Àldre hus. En utmaning med ett gammalt hus Àr att samtidigt bevara och anpassa till dagens krav.
â Det Ă€r inte riktigt tydligt vad som fĂ„r göras eller inte i kontakt med till exempel kommun och lĂ€nsstyrelse, sĂ€ger Tommy. HĂ€r hade han önskat mer möjlighet att söka bidrag och mer intresse. Till huset hör en flygel som Ă€r utom rĂ€ddning. Tanken Ă€r att Ă„teranvĂ€nda materialet efter nedtagande. Han har planer för bĂ„de snickeri och smedja.
Tommys intresse för byggnadsvÄrd har nog satt sig i tidiga Är dÄ han hjÀlpte morfar pÄ BergsmansgÄrden i UtterbÀck. Det fanns alltid nÄgon syssla att hjÀlpa till med vilket han Àr tacksam för idag.
Fotograf Nina och jag lÀmnar gÄrden och hoppas fÄ komma hit igen för att följa familjen och gÄrden pÄ sin fortsatta resa.
Text: Anna-Lena Elg
Foto: Nina Simonen

Tapethistoria. Vad finns under lagren? I hallen ser originaltapeten ljuset igen och i salen kryper en annan tapet fram.


Detaljrikedomen Àr stor.

mnytt.se MĂ€klarnytt och Motornytt