Försommaren innebar en riktig rusch för Helianthus Blommor som ocksÄ nyanstÀllde lagom till sÀsongen.
– Förra Ă„ret sĂ„lde vi bĂ€ttre Ă€n vanligt, men i Ă„r har det gĂ„tt Ă€nnu bĂ€ttre. Vi tror att det Ă€r en coronaeffekt för att folk semestrar hemma och har bĂ„de tid och pengar för blommor, sĂ€ger Margret Kuipers, som nu laddar för sommarstĂ€ngt och utförsĂ€ljning.
Under de hetaste sommarveckorna tar tar makarna och deras anstÀllda en vÀlbehövlig semester, men innan dess vÀntar utförsÀljning av allt som Àr kvar. I Är har man satsat extra pÄ bÄde grönsaker, amplar, sommarblommor, perenner och ett och annat frukttrÀd.
– Vi har öppet sista dagen den 10 juli, sĂ€ger Arnold Kuipers.
Blomsterbutiken hÄller stÀngt i sex veckor och makarna Kuipers avslutar ledigheten med att Äka till Holland och hÀmta hem blommor till höststarten.
– DĂ„ blir det höstblommor som exempelvis krysantemum och mĂ„nga olika lökar, sĂ€ger Margret.
I september Äterkommer ocksÄ butikens sÀsongsanstÀllda.
– Vi kan inte ha anstĂ€llda Ă„ret runt Ă€nnu, men det behövs verkligen extrahjĂ€lp under de intensiva perioderna. Det har varit otroligt skönt med extra hĂ€nder nu i vĂ„r och sommar, sĂ€ger Arnold, som mĂ€rker att ryktet om den lilla butiken i Storfors som hĂ€mtar blommor i Holland varje vecka, har spridit sig.
– Vi har kunder frĂ„n Karlstad, Kristinehamn, Filipstad, HĂ€llefors och Storfors förstĂ„s. MĂ„nga sommargĂ€ster passar ocksĂ„ pĂ„ att handla till fritidshusen, sĂ€ger han.
Onsdag den 25 augusti öppnar Helianthus igen.
Text och foto: Eva Wiklund
mnytt.se MĂ€klarnytt och Motornytt