Diana och Martin har byggt en handelstrÀdgÄrd som har en fantastisk utsikt över Norasjön.
NÀr Diana och Martin van der Burg för nÄgra Är sedan tittade ut över Äkermarken ner mot Norasjön fanns det ingenting förutom en grÀsslÀnt och lite sly. Idag har de frÄn grunden byggt upp en blomstrande handelstrÀdgÄrd med en hÀrlig utsikt över sjön.
Det var nÀra att det inte hade blivit nÄgon handelstrÀdgÄrd i den lÄnga sluttningen ner mot Norasjön. Diana och Martin hade börjat se sig om efter nÄgot annat stÀlle att bo pÄ. De hade tröttnat pÄ trÀngseln hemma i Holland. Tidigare hade de köpt ett sÄ kallat renoveringsobjekt i hemstaden. Tillsammans rustade de upp huset och sÄlde det nÀr arbetet var klart. Pengarna frÄn försÀljningen tÀnkte de anvÀnda för att kunna flytta utomlands och blickarna föll först mot Frankrike.
Hittade Nora
Nu blev det inte Frankrike. IstÀllet föll de för naturen och möjligheterna som öppnade sig i Nora.
â Framför allt skulle det bli bra för barnen, sĂ€ger Diana.
De sÄg framför sig hur de kunde omvandla Äkermarken i norra delen av Nora till en prunkande handelstrÀdgÄrd.
De flyttade dÀrför till Sverige och slog sig ner i Nora Är 2009. Tre Är senare, 2012 satte de igÄng att röja för sitt nya drömprojekt. Det mesta har de sedan gjort helt pÄ egen hand. Men lite hjÀlp har de fÄtt.
â NĂ€r vi byggde sjĂ€lva butiksdelen med ett litet cafĂ© fick vi hjĂ€lp med att resa stommen men inredningen och innanmĂ€tet i huset har vi gjort alldeles sjĂ€lva, berĂ€ttar Martin.
Byggts i terrassform
De fick ocksÄ hjÀlp av en schaktmaskin för att kunna anlÀgga parkeringen ovanför butiken. De har Àven fÄtt lite hjÀlp med att sprida ut alla grusmassor som bildar underlaget till trÀdgÄrden som byggts i terrassform.
Martin arbetade bÄde med trÀdgÄrdsarbete och som trÀdgÄrdsanlÀggare inom kommunen hemma i Holland. De kunskaperna kommer nu vÀl till pass.
Han har ocksÄ en utbildning inom odling av blommor, buskar och trÀd. Diana arbetade som sekreterare och har Àven en bakgrund inom heminredning.
Lilla trÀdgÄrden har idag ett brett sortiment med mycket perenner, buskar frukttrÀd, hÀckplantor och ett stort urval av pioner och klÀttervÀxter. Diana och Martin sÀljer ocksÄ krukvÀxter, lökar, en rad olika sommarblommor och jordprodukter frÄn Hasselfors. VÀxterna köps in frÄn olika odlare i Mellansverige och paret har Àven goda kontakter med blomsterodlare i Holland.
Ryktet om Lilla TrÀdgÄrden har spridit sig runt om i bygden.
â Det Ă€r mĂ„nga som kommer hit och som sedan berĂ€ttar för sina bekanta om oss och det Ă€r egentligen den bĂ€sta reklamen, skrattar Diana.Inne i handelstrĂ€dgĂ„rdens butik finns ett brett sortiment av trĂ€dgĂ„rdspresenter och inredningssaker, praktiska trĂ€dgĂ„rdsredskap och trĂ€dgĂ„rdsmöbler frĂ„n England. De sĂ€ljer ocksĂ„ klĂ€der frĂ„n Mongo Country & Leisure Wear, klassiska engelska oljerockar, vĂ€rmande vĂ€star och tröjor och snygga stövlar bĂ„de för mĂ€n och kvinnor.
Paret har ocksÄ kommit lÄngt med att bygga upp en visningstrÀdgÄrd. I nedre delen av handelstrÀdgÄrden hörs bÄde höns, tvÄ tuppar och fyra smÄ lamm frÄn ett litet minizoo. HÀr finns ocksÄ ulliga kaniner.
Förutom att fortsÀtta att bygga ut handelstrÀdgÄrden satsar Diana och Martin ocksÄ pÄ en webbutik som kommer att lÀggas upp snart.
av Björn Hallin
mnytt.se MĂ€klarnytt och Motornytt
