Sena klassiker

MÄnga förknippar auktion med antikviteter eller möjligen retro-prylar frÄn 1950-talet, men vi ska inte glömma att de möbler som formgavs pÄ sena 1900-talet nu börjat dyka upp pÄ andrahandsmarknaden.
Ofta har dessa haft höga nypris som de aldrig nÄr upp till pÄ auktion i dagslÀget, men trendiga Àr mÄnga av dem fortfarande.

Svenskt 1980- och 1990-tal karaktĂ€riserades av experimenterande med olika kombinationer av material samt utveckling av tekniker som uppfunnits tidigare samma Ă„rhundrade. Under hela 1900–talet hade till exempel metall anvĂ€nts till möbler och det blev omkring 1950 möjligt att tillverka hĂ„llbara och praktiska föremĂ„l i plast. Nu tog man steget lĂ€ngre och arbetade mer kreativt med materialen och tillförde ocksĂ„ andra, som till exempel betong och nĂ€ver.

Mats Theselius Ă€r en av vĂ„ra frĂ€msta samtida formgivare som slog igenom 1985 med ӀlgskinnsfĂ„töljen”. Stolen kan stĂ„ som modell för de fantasifulla materialkombinationer som karaktĂ€riserar tidens formgivning. FĂ„töljen har tillverkats av KĂ€llemo, liksom ocksĂ„ hans populĂ€ra ”Aluminium”. Den sistnĂ€mnda har precis som ӀlgskinnsfĂ„töljen” en stomme i metall men förekommer med olika ytbehandling. Dess sits och rygg Ă€r i flĂ€tat nĂ€ver, flĂ€tat lĂ€der, skinn eller koskinn.

Ett annat vĂ€lkĂ€nt namn som Ă€r intressant att nĂ€mna i sammanhanget Ă€r Jonas Bohlin. Mest kĂ€nd Ă€r han för stolen ”Concrete” som har sits och rygg i armerad betong samt ben och armlĂ€n i jĂ€rn. Även dessa stolar Ă€r producerade av KĂ€llemo och upplagan Ă€r numrerad. En billigare, onumrerad variant i stĂ„lrör och trĂ€ har ocksĂ„ tillverkats.

Theselius och Bohlin Àr tvÄ toppnamn. BÄda etablerade sig som formgivare pÄ 1980-talet och de Àr verksamma Àn idag. Deras möbler har redan blivit klassiker pÄ andrahandsmarknaden.

Mats Theselius, ӀlgskinnsfĂ„töljen”, KĂ€llemo. VĂ€rdering 60 000 kr. Klubbslag 60 000 kr.

Mats Theselius, fĂ„tölj ”Aluminium”, KĂ€llemo. VĂ€rdering 20 000 kr. Klubbslag 20 000 kr.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jonas Bohlin, stol ”Concrete”, lackerat trĂ€, KĂ€llemo. VĂ€rdering 4 000 kr. Klubbslag 2 700 kr.

 

av Anna Englöf Kulturvetare

Leave a Reply