Samtidigt som fritidsmĂ€ssan arrangeras en annan av Ă„rets höjdpunkter i Kristinehamn â Fastingen. I tre dagar fylls centrum med knallar, sĂ„ng och musik och Axels NöjesfĂ€lt.

Programmet startar pÄ torsdagen den 26 maj med invigningsparad med Kristinehamns MusikkÄr i spetsen. Senare under dagen avgörs ocksÄ Kaninjoggen och HarsprÄnget. PÄ fredagen fortsÀtter knallemarknaden och pÄ kvÀllen bjuds det pÄ bÄde mat och underhÄllning i tÀltrestaurangen pÄ Norra Torget.
Lördagen inleds med en gratis metartĂ€vling för barn upp till tretton Ă„r och under dagens lopp musicerar bland andra FrĂ€lsningsarmĂ©n, dragspelsklubben och Widelius Dansstudio har dansuppvisning. Ăven den hĂ€r kvĂ€llen Ă€r det upptrĂ€danden i restauranttĂ€ltet.
av Björn Hallin
mnytt.se MĂ€klarnytt och Motornytt