Rudskogadag i jordgubbslandet

Teknikdagen i Rudskoga Àr mycket mer Àn bara maskiner

TrÀdgÄrdsnÀring Àr temat pÄ Ärets teknikdag i jordgubbsodlardistriktet Rudskoga, sista söndagen i juli.

Evenemanget, som vÀxt med djur och hantverk, visar i Är Àven hattmodist, tunnbindare och ullgrisar.
– Vi försöker fĂ„ hit en Tesla, elbilen med prestanda som en vanlig bil, avslöjar Nisse JĂ€rnbro, ordförande i arrangerande Rudskoga hembygdsförening. I Ă„r hĂ„lls arrangemanget för sjuttionde Ă„ret, som vanligt vid hembygdsgĂ„rden vid vĂ€g 204.
rud1
FrĂ„n början handlade det mest om gamla traktorer och redskap, vilket frĂ€mst lockade mĂ€n, medger han. Efter hand har arrangemanget dock utvecklats med nĂ„got för alla kön och Ă„ldrar. I Ă„r visar exempelvis en tunnbindare upp sitt hantverk, liksom en hattmodist. Även djur förevisas och Ă„rets frĂ€msta attraktion kan bli ullsvin, förutom arbetshĂ€star.
Dessutom blir det loppis, marknad, servering och barnaktiviteter, plus byggnadsvÄrd. I Är har temat mycket stark koppling till Rudskogabygden: jordgubbsodling och trÀdgÄrdsnÀring, verksamheter som burit frukt och bÀr i trakten lÄng tid. Och sÄ blir det musik. Tiotalet personer Àr engagerade Äret om och hundratals under sjÀlva teknik-dagen.
Vid bra vÀder kan över 3 000 lockas till arrangemanget, som Àr Kristinehamn kommuns största endagarsarrangemang. Nisse rapporterar Àven om nyttan med intÀkterna:
– De gĂ„r till bygden, sĂ„som en gĂ„ng- och cykelvĂ€g. Dessutom har hembygdsföreningen, som samlar hĂ€lften av socknens 700 invĂ„nare, kunnat bjuda skolans barn pĂ„ en skidresa.

 

rud6
rud5
 Hantverk och teknik samsas pÄ Rudskogas stora dag.

 

rud3rud4
Musik, teknik och trivsel Àr viktiga nÀr Rudskoga bjuder in.

 

av Yngve Lind

 

Leave a Reply