Steve HÀgglund har skapat ett spÀnnande utflyktsmÄl för alla som Àr intresserade av byggnadsvÄrd. Idag hittar kunder frÄn hela Sverige hit.
Strax utanför Hallsberg nĂ„gra hundra meter frĂ„n samhĂ€llets gamla kyrka har Steve HĂ€gglund skapat ett utflyktsmĂ„l för alla som Ă€r intresserade av byggnadsvĂ„rd. HĂ€r kan de som Ă€r ute och letar efter gamla byggnadssaker hitta det mesta, allt frĂ„n Ă€ldre dörrar och fönster till gamla spisar och kakelugnar.Â
PÄ ladans faluröda vÀgg sitter en gammal dörr under skylten med Klassisk byggnadsvÄrd.
Steve HÀgglund har arbetat med byggnadsvÄrd i mÄnga Är. Redan 1995 startade han ByggnadsvÄrdscentrum i Hasselfors. DÄ hade han arbetat med fastigheter lÀnge och hade en gedigen bakgrund. Lokalerna i Hasselfors passade honom ypperligt med en stor lada dÀr han fick god plats för sina saker.
â Det var ett vĂ€ldigt bra lĂ€ge i ett anrikt samhĂ€lle, nĂ€stan lite nostalgiskt, sĂ€ger Steve.
Han fick mÄnga förfrÄgningar frÄn folk som hade lite Àldre stugor, dÀr de hade svÄrt att hitta passade grejer nÀr de skulle bygga om eller rusta upp huset. Hos Steve hade de chansen att hitta vad de letade efter och lokalerna var vÀlfyllda med Àldre dörrar och fönster.
â NĂ€r folk ringde mig kunde jag stĂ„ till tjĂ€nst med grejer med bra kvalitet, sĂ€ger Steve.
Han Äkte runt i bygderna och fick tag pÄ Àldre grejer som stod pÄ logar och vindar och samlade damm. PÄ kort tid fick han ihop ett stort lager av gamla inredningsdetaljer och en rad godbitar frÄn till exempel gamla verandor och Àldre snickerier och allmogesaker.
Numera har Steve flyttat verksamheten frĂ„n Hasselfors. Ă
r 2005 kom han till sina nuvarande lokaler pÄ Berga gÄrd i Hallsberg. Eftersom han redan bodde i Hallsberg slapp han i fortsÀttningen att pendla till Hasselfors och sparade pÄ sÄ sÀtt bÄde tid och energi.
I ladan pÄ gÄrden har Steve fortsatt att bygga upp sin verksamhet och ryktet om hans vÀlfyllda lokaler har spridit sig över hela landet.
â I de hĂ€r gamla sakerna Ă€r det verkligen kvalitet, lĂ„ngt ifrĂ„n det som produceras idag, menar Steve. Det Ă€r saker som anvĂ€nts under mĂ„nga generationer och som mĂ„lats och underhĂ„llits med rĂ€tt fĂ€rg vilket gjort att de hĂ„llit sig. Idag anvĂ€nds ofta fel fĂ€rg och mycket tillverkas i plast, sĂ€ger Steve.
Steve tipsar om att vill man vara rÀdd om sina snickerier sÄ Àr det enklaste att anvÀnda beprövad linoljefÀrg. Det Àr enkelt att underhÄlla. Bara att rengöra, skrapa bort eventuella fÀrgflagor och sedan mÄla pÄ nytt.
                               HÀr finns en mÀngd beslag av alla de sorter.
MÄnga husÀgare Àr intresserade av att hitta Àldre saker som de kan anvÀnda pÄ sina hus. MÄnga har anammat grundtanken att Ätervinna sÄ mycket som möjligt och söker dÀrför efter snickerier som Àr hantverksmÀssigt gjorda. Det gÀller oftast saker som Àr tillverkade fram till och med 1940-talet. Sedan blev allt mer industrimÀssigt tillverkat, nya fÀrger lanserades som mÄnga gÄnger förstörde mer Àn vad de tillförde kvalitetsmÀssigt.
Hos Steve kan kunderna fÄ tag i mycket. HÀr finns en mÀngd spegeldörrar och pardörrar, spröjsade fönster och massor av beslag, handtag och gamla lÄs, bakugnsluckor och den som Àr ute och letar efter en Àldre vedspis har en del att vÀlja bland.
Den som Àr ute och letar efter ett Àldre fönster har stora chanser att hitta det hos Steve.
Idag kommer kunderna frÄn hela Sverige men mest frÄn Mellansverige.
â UngefĂ€r 90 procent av kunderna kommer hit frĂ„n omrĂ„det utanför Hallsberg och hĂ€r hittar de lite av mycket, sĂ€ger Steve.
Steve har Àven en egen verkstad dÀr han renoverar bland annat gamla fönster och dörrar och sÀtter dem i skick sÄ att det bara Àr att montera in dem hemma hos kunden.
Han har egen skog och det betyder att Steve kan erbjuda kilsÄgade golv som tillverkas pÄ det gamla hederliga sÀttet.
â Det bĂ€sta Ă€r att lĂ€gga plankgolvet ena Ă„ret och sedan lĂ„ta det torka fĂ€rdigt och sedan binda ihop det med dymlingar. Jag anvĂ€nder ocksĂ„ handsmidd spik, sĂ€ger Steve.
Spiken fÄr han tag pÄ igenom att ÄteranvÀnda gammal handsmidd spik och rÀcker inte det har han kontakt med smeder som smider spik Àn idag.
Steve har ocksÄ en liten butik i sina lokaler dÀr han sÀljer inredningsdetaljer, Àldre lampor, köksskÄp och en och annan kakelugn.
MÄnga vÀnder sig till Steve för att dra nytta av hans gedigna byggnadskunskaper och han Ätar sig att göra fastighetsbesiktningar och hjÀlper till nÀr nÄgon Àr pÄ vÀg att köpa en Àldre fastighet.
â Jag tycker att det Ă€r viktigt att berĂ€tta och föra vidare de gamla hantverksmetoderna. Idag Ă€r mĂ„nga intresserade av att Ă„teranvĂ€nda gamla saker och att bryta slit- och slĂ€ngmentaliteten och den insikten ska vi ta vara pĂ„, avslutar Steve.
Ăldre dörrar och fönster trĂ€ngs i Steves lada.
av Björn Hallin
mnytt.se MĂ€klarnytt och Motornytt


