Karlskoga symfoniorkester (foto: Karlskoga Konsertförening)

Konsertföreningen firar 80 med fullmatat konsertÄr

Karlskoga Konsertförening fyller 80 Är under 2025. Ett jubileum som kommer firas hela Äret lÄngt, och som kulminerar med en storslagen jubileumskonsert i november. Men redan under vÄren bjuds en hel del spÀnnande musik pÄ scener runt om i Karlskoga. SÄvÀl familjeförestÀllningar och jazz som Sverigeelit inom klassisk musik stÄr pÄ programmet.

– Det kommer bli ett festligt och roligt jubileumsĂ„r, och vi hoppas pĂ„ mycket publik under Ă„ret, sĂ€ger Emma Wahlström, producent för Karlskoga Konsertförening.

NÀr Karlskoga Konsertförening nu firar 80-Ärsjubileum gör man det med ett Är som bjuder pÄ ett flertal godbitar inom sÄvÀl klassisk musik, jazz, folkmusik och barnförestÀllningar. Just bredden, att man inte Àr inriktad pÄ bara en viss typ av musik, gör att Karlskoga Konsertförening sÀrskiljer sig frÄn mÄnga andra musikföreningar som Àr specialiserade pÄ en viss genre.

– Det Ă€r bra med bredd, och det Ă€r givande att inte vara nischad utan bra musik Ă€r bra musik, menar Mikael Björk, vice ordförande.

Vi trĂ€ffar honom tillsammans med Wiggo Öberg och producenten Emma Wahlström för att prata om vad Konsertföreningen har pĂ„ gĂ„ng under Ă„ret, och det kan konstateras att det Ă€r en synnerligen pigg 80-Ă„ring det handlar om. Med 24 konserter i olika genrer under Ă„ret kan man konstatera att det blir ett spĂ€ckat jubileumsĂ„r.

– Vi blev snuvade pĂ„ 75-Ă„rsjubileet av pandemin, sĂ„ vi Ă€r taggade, sĂ€ger Mikael med ett leende.

Firandet kulminerar i höst med en stor jubileumskonsert i Karlskoga kyrka, med inriktning pÄ musik med koppling till orten.

– Det blir en festlig kvĂ€ll dĂ€r vi hyllar Karlskogakompositörer, det ska bli roligt att fĂ„ hylla och fira, sĂ€ger Emma Wahlström.

26 april kommer Duo Francett till musikpalatset, och 17 maj kommer Nils-Erik Sparf och Matti Andersson till samma scen för att framföra Mendelssohns violinkonsert pÄ fiol och ackordeon.

– BĂ„da Ă€r Sverigeelit inom klassisk musik, det blir vĂ€ldigt bra, sĂ€ger Emma.

Wiggo Öberg, Mikael Björk och Emma Wahlström ser fram emot att fira konsertföreningen 80-Ă„rsjubileum

PÄ jazzsidan lyfter hon fram Isabella Lundgren, en av Sveriges mest populÀra och anlitade jazzsÄngerskor, som kommer tillbaka för att tillsammans med gruppen Backlura stÀlla sig pÄ Musikpalatsets scen 2 april.

– Det var jĂ€ttebra och uppskattat senast hon var hĂ€r, sĂ„ det kĂ€nns vĂ€ldigt kul att hon kommer tillbaka.

Jazzkonserterna hĂ„lls vanligtvis pĂ„ Hotell Alfred Nobel och brukar vara vĂ€lbesökta, och Wiggo Öberg lyfter fram att man Ă€ven ser en del yngre i publiken under de kvĂ€llarna.

– Det Ă€r ett bra samarbete, instĂ€mmer Emma, man kan gĂ„ dit och hĂ€nga i baren och ha en kul kvĂ€ll med bra musik.

– Och nĂ€r man pratar med de som jobbar pĂ„ hotellet tycker de det Ă€r en av höjdpunkterna nĂ€r det Ă€r jazzkonserter, sĂ€ger Wiggo.

TvÄ andra höjdpunkter under vÄren Àr riktade mot barnfamiljerna. 15 mars blir det familjekonsert dÀr Karlskoga Symfoniorkester framför musiksagan Peter och vargen.

– Det ser vi fram emot, sĂ€ger Mikael, vi har gjort den i mindre skala nĂ€r vi varit ute pĂ„ skolorna, men nu gör vi den med större orkester och sĂ„ fĂ„r familjerna komma till oss.

Ett par veckor senare, 29 mars, blir det sedan konsert i Folkets hus dÀr Bofors MusikkÄr delar scen med barnkörer frÄn Svenska kyrkan och Kulturskolan för att spela och sjunga Astrid Lindgrens sÄnger.

– Och de som sitter i salongen fĂ„r sjunga med, pĂ„pekar Emma.

Ofta ses ett jubileum som ett tillfÀlle att blicka bakÄt, men Karlskoga Konsertförening fortsÀtter hÄlla blicken framÄt. Planerna och idéerna för framtiden Àr mÄnga, och redan nu Àr det exempelvis bestÀmt att det om ganska exakt ett Är, i mars 2026, blir musikalkonsert i den dÄ nyrenoverade aulan pÄ BregÄrdsskolan.

– Det blir en stor orkester och vĂ€lkĂ€nd musik för en fullsatt aula, det kommer bli jĂ€tteroligt!

Text och foto: Nicklas RemmegÄrd

Artistbilder: Karlskoga Konsertförening