Helgtips v. 15

MusikdokumentÀrer och avkopplande underhÄllningslitteratur bjuds i denna veckas helgtips. Trevlig helg!

TV I kvÀll visar SVT filmen om Ola Magnell, artisten och lÄtskrivaren som trots att han sÀllan stod i det starkaste rampljuset kom att bli djupt Àlskad av bÄde publik och andra artister. Inte minst hans sÀtt att skriva texter har inspirerat och influerat mÀngder av efterföljare. NÄgra av dem, som Tomas Andersson Wij och Lars WinnerbÀck medverkar i dokumentÀren, dÀr de berÀttar om Ola och hans betydelse för deras eget skapande. Ett fint portrÀtt av en artist vars namn de flesta kÀnde till, men som kanske aldrig riktigt fick den uppmÀrksamhet han hade förtjÀnat.

Visas pÄ SVT2 fredag kvÀll, finns pÄ Play till mitten av oktober.

BOK Ibland, som nÀr man vill koppla av efter en tuff arbetsvecka, vill man bara lÀsa nÄgot underhÄllande eller lite spÀnnande som inte stÀller sÀrskilt stora krav pÄ en som lÀsare. I pÄskas plockade jag lite slumpmÀssigt upp Stuart Turtons De sju morden pÄ Evelyn Hardcastle (utgiven pÄ svenska 2020), och den visade sig vara tÀmligen perfekt i det avseendet. Det börjar med att en man vaknar upp utan minnen och snart finner sig vara gÀst pÄ ett lantgods dÀr det bjudits in till maskeradbal. Det visar sig att han fastnat i en tidsloop dÀr han stÀndigt Äterupplever samma dag, men varje gÄng vaknar som nÄgon annan av gÀsterna pÄ godset. Enda sÀttet att ta sig dÀrifrÄn Àr att lösa det mord som kommer intrÀffa i slutet av dagen.

Kul premiss, lagom komplicerad gÄta, ett underhÄllande persongalleri. Inte en bok som kommer ses som ett definierande verk för vÄr tids litteratur, inte nÄgon framtida klassiker, men trivsam och avkopplande underhÄllning som skickligt fÄr dig att vilja lÀsa vidare för att fÄ svaret pÄ vem som ligger bakom mordet pÄ Evelyn Hardcastle. Perfekt för en slö helg i soffhörnet eller, nÀr vÀdret vÀl tillÄter, hÀngmattan.

FILM Jason Isbell Àr ett av de största och mest aktade namnen i det senaste dryga decenniets americanavÄg. Sedan uppbrottet frÄn Drive-By Truckers har han pÄ en rad album bÄde solo och ihop med bandet The 400 Unit gÄtt frÄn klarhet till klarhet och slÀppt nÄgra av det hÀr Ànnu relativt unga seklets starkaste sÄnger. Nu finns Sam Jones dokumentÀr Jason Isbell: Running with Our Eyes Closed pÄ HBO Max. Med inspelningen av albumet Reunions som ram blir det bÄde ett personportrÀtt och en film om relationen mellan Isbell och hustrun (och bandkollegan) Amanda Shires. En mycket stark rockdokumentÀr, och ett mÄste för alla som nÄgon gillat musik.

Nicklas RemmegÄrd