Tomten flyttade till Storfors för kÀrleken

Det nordiska forskningsinstitutet Nordregio har slagit fast att Tomten skulle bo allra mest centralt just i Storfors. Detta för att kunna serva alla barn i Norden optimalt.
SÄn tur dÄ att han hittade bÄde boende och kÀrlek just hÀr!

Varje Är till Centrumfesten dyker Tomten upp med sin sÀck fylld av överraskningar till alla Storforsbarn.
PÄ grund av pandemin har Centrumfesten gjort uppehÄll, men i Är kommer bÄde fest och tomte tillbaka.
Och det Àr inte vilken tomte som helst.
Peter Sundh Ă€r skĂ„despelare med ett förflutet som ”professionell tomte”, och numera har han bytt bostadsort frĂ„n Karlskoga till Storfors.
– Jag hittade kĂ€rleken under en oktoberfest för sex Ă„r sedan, och det visade sig att hon bodde i Storfors. Snart gjorde ocksĂ„ jag det och jag skriver under pĂ„ allt som har med ”Stortrivs i Storfors” att göra, sĂ€ger han.

Men vad Àr det dÄ han gillar sÄ mycket?

Litenheten och lugnet Àr det han lyfter fram först och nÀrheten till det mesta.
– Det Ă€r verkligen nĂ€ra till allt hĂ€r; skogen, centrum och inte minst till stĂ€derna runt omkring, sĂ€ger Peter, som pendlar till jobbet pĂ„ biblioteket Karlskoga.
– De 25 minuterna Ă€r supersköna. Jag hinner landa efter jobbet innan jag kommer hem till Storfors, sĂ€ger han.

Det var ocksÄ i Karlskoga som han under 15 Ärs tid spelade Alfred Nobel pÄ Nobelmuséet.
– Det var en otroligt rolig tid. Jag Ă€lskar att agera inför publik, men 15 Ă„r fick rĂ€cka, sĂ€ger han.

Att nu gÄ in i en ny roll i Storfors, var nÄgot helt annat. Som Tomten upptÀcker han den lilla ortens fördelar och lagom till Centrumfesten finns en film om Tomtens första möte med Storfors.
– Jag tackade ja direkt för det kĂ€nns roligt och inspirerande. Jag kan verkligen vara med och lyfta Storfors av hela mitt hjĂ€rta eftersom jag trivs sĂ„ bra hĂ€r, sĂ€ger Peter, som för egen del har nĂ„gra saker som Ă€r viktiga för att skapa den rĂ€tta julkĂ€nslan.
– Ljus i olika former Ă€r viktigt, men inte för prĂ„ligt. Doften av hyaciner Ă€r ocksĂ„ ett mĂ„ste liksom en fin gran med massor av glitter, sĂ€ger han.

Som liten var han mer intresserad av julgran och sjĂ€lva kĂ€nslan av att det Ă€r mysigt pĂ„ jul – Ă€n av julklappar.
– NĂ€r de frĂ„gade var jag ville ha sĂ„ brukade jag önska mig ett paket mjukost, och det fick jag ocksĂ„, skrattar han.

NÀr det gÀller granen ska den vara klassisk och det fÄr inte finnas svenska flaggor i den. DÀremot ljus, mycket glitter och röda kulor.
– Den ska vara enkel och vacker, sĂ€ger Peter, som har mĂ„nga ”juliga” minnen i sin minnesbank efter 15 Ă„r som ”professionell tomte”. Det var under den tiden han spelade tomte för nĂ€rmare 15 familjer varje julafton.
– Jag fick börja redan pĂ„ eftermiddagen och ta de sista sent pĂ„ kvĂ€llen, berĂ€ttar han.
Att se barnen stÄ i fönstret och vÀnta var den stora höjdpunkten.
– Jag kunde verkligen kĂ€nna glĂ€djen och förvĂ€ntan. Som tomte Ă€r man ju sĂ„ otroligt vĂ€lkommen, sĂ€ger han.
Och det var inte bara pĂ„ julafton han var vĂ€lkommen. För att göra bilden komplett hade han ett antal familjer som han besökte kvĂ€llen före julafton – för att Ă€ta gröt pĂ„ förstukvisten.
– DĂ„ fick jag trĂ€ffa mĂ„nga storögda barn, sĂ€ger Peter, som nu ser fram mot Centrumfesten.

Vill du se Tomtens första möte med Storfors i den nyproducerade filmen? DÄ kan du scanna QR-koden med din mobil och se fram emot fem minuter tomtefilm. Eller sÄ kommer du till Centrumfesten i Storfors tisdagskvÀllen den 6 december och trÀffar Tomten live.

Text & foto: Eva Wiklund