Saluhall, restaurang, catering. Nyvalls Livs i BÀckhammar Àr mer Àn en vanlig ICA-butik. Tidigare i somras införde man Àven möjligheten att handla obemannat dygnet runt.
NÀr vi kliver in pÄ Nyvalls Livs möts vi av en ljuvlig doft av grillat frÄn saluhallen, dÀr vÀrmlÀndska delikatesser ligger uppradade. Det Àr fyra Är sedan butiken utökades med saluhall och restaurang, vilket innebar att man blev en av fÄ ICA-butiker med fullstÀndiga rÀttigheter.
â Vi ville göra nĂ„got för att locka besökare till BĂ€ckhammar, sĂ€ger Eva Nyvall som drivit butiken sedan slutet av 80-talet.
Hon berÀttar att mÄnga inte vet att BÀckhammar Àr mer Àn bruket, men att restaurangen och saluhallen fÄtt allt fler att svÀnga av vÀgen och Äka in i samhÀllet. MÄnga kommer frÄn Kristinehamn, Karlskoga och Ànnu lÀngre ifrÄn för att Àta en bit eller köpa med sig nÄgot gott frÄn saluhallen.
â Vi har VĂ€rmlands bĂ€sta grillat, sĂ€ger Eva med ett skratt.



Nyvalls Livs Àr en av fÄ ICA-butiker
med fullstÀndiga rÀttigheter.

Egen butik var Evas barndomsdröm.

âVi har VĂ€rmlands bĂ€sta grillatâ
StÀmningen i butiken Àr familjÀr och vÀlkomnande. Eva kÀnner de flesta pÄ orten, hÀlsar pÄ alla med namn, tar sig tid att smÄprata ett tag.
â Det Ă€r det som Ă€r sĂ„ himla roligt, möten med mĂ€nniskor och att trĂ€ffa kunderna.
Nyvalls fyller en viktig roll för samhÀllet i BÀckhammar. Utöver att vara en trÀffpunkt Àr man ocksÄ ombud för exempelvis post och Systembolaget. Nyligen infördes ocksÄ möjligheten att handla obemannat dygnet runt med hjÀlp av mobilen.

Ăr butiken stĂ€ngd kan du sjĂ€lv lĂ„sa upp
och handla obemannat.


Eva understryker dock att den bemannade butiken alltid kommer finnas kvar. Det obemannade kompletterar för att ytterligare förbÀttra servicen och tillgÀngligheten. Jobbar du skift pÄ bruket eller kommer hem sent ska du kunna svÀnga in och handla pÄ vÀgen hem oavsett om det Àr middag eller midnatt.
â Det har varit fantastisk respons, mycket bĂ€ttre Ă€n jag vĂ„gat tro. Flera av de lite yngre har sagt att det Ă€r det bĂ€sta som hĂ€nt BĂ€ckhammar.
Text & foto: Nicklas RemmegÄrd
mnytt.se MĂ€klarnytt och Motornytt