Nordens största historiska biltÀvling Velodromloppet gÄr av stapeln helgen före midsommar 18-19 juni 2022.
Sedan tolv Ă„r tillbaka körs en uppvisning med historiska racer och tĂ€vlingsmotorcyklar kallad âAlla Tiders Racermaskinerâ. Det Ă€r en uppvisning utan nĂ„got som helst tĂ€vlingsinslag dĂ€r racer och tĂ€vlingsmotorcyklar frĂ„n alla tider och tidseror framförs samtidigt pĂ„ banan.
DĂ€r finns allt frĂ„n 50 kubiks GP racers till 500 kubiks racermaskiner bĂ„de tvĂ„ och fyrtakt, allt i frĂ„n 1920-talet och framĂ„t. Ăven modernare superbike-maskiner sĂ„som Hondas ikoniska RC30 samt den lika ovanliga Yamahas OW01 finns att beskĂ„da.
Att kunna se sÄ hÀr mÄnga maskiner av olika klasser och ÄrgÄng framföras pÄ bana Àr Àven med internationella mÄtt ovanligt.
Vi kommer att kunna se bland andra Norton Manx som var ryggraden i 350- och 500cc-klassen under 1950-talet och början av 1960-talet fram till de modernare Suzuki RG samt Yamaha TZ tvÄtakts 500ccs maskinerna av betydligt modernare snitt. Det kommer finnas 125cc MBA och Honda RS- GP racers bÄde i depÄn och pÄ banan.



MÄnga racinganekdoter
Passa pÄ att njuta av en fantastisk syn och ljudupplevelse. Maskinerna stÄr parkerade nere i depÄn sÄ passa pÄ att gÄ ner och kika pÄ dem och prata med förarna som gÀrna berÀttar om dem samt har mÄnga racinganekdoter att berÀtta.
Uppvisningen har under Ären gÀstats av mÄnga gamla skandinaviska storstjÀrnor till exempel Börje Jansson som hörde till den absoluta vÀrldseliten under senare delen av 1960-talet och under det tidiga 1970-talet med bland annat fyra Grand Prix segrar. Vi har Àven med Peter Sjöström, flerfaldig svensk mÀstare och vÀrldens kanske absolut bÀsta privatförare i 500 VM i början av 1980-talet, Bosse Granath roadracinglegendar som bland annat blev femma i 500cc VM under tidigt 1970-tal, för att nÀmna nÄgra.
StorstjÀrna
Till 2022 kommer uppvisningen gÀstas av den internationella storstjÀrnan Steve Parrish frÄn England.
Steve som var toppförare i 500 kubiks-VM under senare delen av 1970-talet och fabriksförare i Suzuki-teamet tillsammans med Barry Sheene, som var vÀrldsmÀstare i 500 VM 1976 och 1977. Steve och Barry blev mycket goda vÀnner Àven privat och historier om deras spektakulÀra upptÄg och Àventyr bÄde pÄ och utanför banan Àr legendariska.
Genom Barry blev Steve god vÀn med George Harrison i The Beatles som ocksÄ sponsrade Steve en tid genom sitt skivbolag Harrisongs. Historien sÀger att Steve, som just blivit arbetslös efter att ha sagts upp frÄn Suzukis officiella fabriksteam, blev ombedd att komma till George Harrisons kontor i London. George hade hört att Steve behövde lite hjÀlp med bidrag till dÀck och motorcykel inför kommande sÀsong. DÄ han kom ut frÄn Harrison sÄ hade han 55 000 pund pÄ fickan och kunde finansiera ett helt eget team för en komplett VM-sÀsong 1978.
NÄgon VM-titel pÄ tvÄ hjul blev det aldrig för Steve men otaliga topplaceringar och stora framgÄngar följde bÄde i VM och pÄ den farliga landsvÀgsbanan Isle of Man. LÀgg dÀrtill ett antal brittiska mÀsterskapstitlar pÄ den redan digra meritlistan.
1978 körde Steve för första gÄngen pÄ GellerÄsen i Karlskoga under det svenska GP:et, dÄ som privatförare stöttad av Harrisongs och Mahaka Skateboards.
1979 placerade han sig pÄ femte plats vid deltÀvlingen i Karlskoga och dÄ Äter som fullfjÀdrad fabriksförare jÀmte förre vÀrldmÀstaren den karismatiske Barry Sheene.




Trappade ner
KarriĂ€ren âtrappades nedâ med superbikeracing i England för Yamaha en roll som övergick till teamchef för Loctite-Yamaha.
Barry Sheene som var en riktig superstar och kĂ€nd över hela jordklotet hade genom sponsorkontrakt goda kontakter med DAF Trucks som ville att han skulle synas i en ny tĂ€vlingsform Truck racing. Barry ville gĂ€rna ha med Steve i premiĂ€rtĂ€vlingen och Steve var inte sen att nappa pĂ„ erbjudandet och efter att ha övertygat Mercedes om att han var en van lastbilschaufför lyckaÂdes han fĂ„ loss en Mercedes lastbil. Sanningen var att han aldrig kört en liknande lastbil Ă€n mindre kört nĂ„gon pĂ„ bana. Debuten blev dock lyckad och Steve lyckades slĂ„ Barry och placerade sig i toppen och dĂ€rmed var en ny karriĂ€r startad.
Det blev till sist fem Europa MÀsterskapstitlar (inofficiella VM) som fabriksförare för Mercedes.
Steve har dock aldrig saktat ner pÄ farten. Efter tÀvlingskarriÀren och till viss del Àven under TruckracingÄren blev han expertkommentator pÄ BBC satt för att bevaka Moto GP samt Superbike VM, en roll han hade under mÄnga Är och Àven till viss del idag Àr aktiv inom. Numera reser han runt pÄ nÄgra olika event per Är som hedersgÀst och deltar i uppvisningskörningar sÄ som denna pÄ GellerÄsen Arena en av Sveriges finaste och mest kompletta anlÀggningar för racing pÄ tvÄ och fyra hjul, sÄ passa pÄ att komma och se och trÀffa en levande motorsportlegend!
Text: Lars Johansson
mnytt.se MĂ€klarnytt och Motornytt