VÀrmland har beredskap att under Äret ta emot 2 299 skyddsbehövande flyktingar frÄn Ukraina.
För Storfors del gÀller ett mottagande pÄ 35 personer.
– Vi har sagt ja till att ta emot vĂ„r andel och fokuserar pĂ„ att göra det med kvalitet. Vi vill fĂ„ dessa personer, som troligen har svĂ„ra och tunga upplevelser i bagaget, att kĂ€nna sig vĂ€lkomna, sĂ€ger kommunchef Johan Rosqvist.
I avvaktan pÄ att ny lagstiftning, som ska reglera fördelningen mellan kommunerna, trÀder i kraft den 1 juli har Migrationsverket faststÀllt en fördelning pÄ lÀnsnivÄ. LÀnsnivÄn har brutits ner till ett förslag om fördelningstal pÄ kommunnivÄ.
Fördelningen baseras pÄ en uppskattning av hur mÄnga boendeplatser som behövs utifrÄn Migrationsverkets huvudscenario om att 76 000 personer kommer att söka skydd i Sverige enligt massflyktsdirektivet fram till halvÄrsskiftet.
LÀnsstyrelsen i VÀrmland har haft dialog med kommunerna om en eventuell omfördelning. Storfors har meddelat att det finns beredskap för att ta emot de föreslagna 35 personerna, varav tvÄ redan sökt sig till Storfors pÄ egen hand.
För kommunens del gÀller att hjÀlpa till med boende, skola och annan service som kan behövas.
LÀnsstyrelsen VÀrmland har nu rapporterat in förslag om fördelningen av skyddsbehövande pÄ kommunnivÄ till Migrationsverket.
– Kommunerna har hanterat fördelningen pĂ„ ett föredömligt och solidariskt sĂ€tt trots att processen gĂ„tt snabbt. Dessutom saknas fortfarande en del svar pĂ„ flera viktiga frĂ„gor som bland annat rör det praktiska mottagandet och ersĂ€ttningar, vilket ocksĂ„ varit en utmaning i processen, sĂ€ger Elin Nystrand, Stabschef LĂ€nsstyrelsen VĂ€rmland och ansvarig för dialogprocessen med lĂ€nets kommuner.
Det finns idag inga uppgifter om nÀr flyktingar frÄn Ukraina kan anlÀnda till Storfors.
Text och foto: Eva Wiklund
mnytt.se MĂ€klarnytt och Motornytt