NÀsta Är Àr det 25 Är sedan en av Sveriges vÀrsta katastrofer, diskoteksbranden dÀr 63 unga dog, drabbade Göteborg.
Strax före pĂ„sk slĂ€pptes ljudboken âJag kommer senâ av förlaget Lind & Co, skriven av kristinehamnaren Eva Wiklund.
â Det Ă€r naturligtvis jĂ€tteroligt att boken nu kommer ut i ljudformatet. Just ljudböcker har ju fĂ„tt ett vĂ€ldigt uppsving de senaste Ă„ren, sĂ€ger hon.
I boken fÄr lÀsaren följa mamman Anne-Britt Söderbergs kamp för att ta in, bearbeta och överleva en förÀlders vÀrsta mardröm, att förlora ett barn. Man fÄr möta hennes hudlöshet men ocksÄ hennes kraft och mod.
LĂ€saren fĂ„r Ă€ven hela historien om det som i Göteborg bara kallas âbrandenâ. Boken bygger pĂ„ tvĂ„ Ă„rs research och samtal med brandmĂ€n, överlevande, Ă„klagare, advokater, poliser, stödpersonal med flera som var involverade under och efter katastrofen 1998.
Eva Wiklund vill betona att boken, trots det svÄra och tunga Àmnet, ocksÄ bjuder pÄ vÀrme, uppmuntran och inspirerande styrka.
â Pocketboken sĂ„lde vĂ€ldigt bra, över 25 000 exemplar, och mĂ„nga hörde av sig för att berĂ€tta om hur de upplevt den.
Det visade sig att de hade grÄtit, men ocksÄ skrattat och framför allt blivit inspirerade av Anne-Britts sÀtt att tackla den svÄra tiden. NÄgon tyckte att det skulle vara en obligatorisk bok i olika utbildningar, sÀger hon.
Under en period genomförde Anne-Britt ocksĂ„ mycket uppskattade förelĂ€sningar i skolorna i Ăstra VĂ€rmland dĂ€r alla elever fick varsin bok.
Den nyutkomna ljudboken Àr inlÀst av göteborgaren Klara Zimmergren, inte minst kÀnd som ena halvan i komikerduon Mia och Klara.
â Vi Ă€r vĂ€ldigt glada över att Klara kunde lĂ€sa in boken för hon gör det pĂ„ ett vĂ€ldigt bra sĂ€tt med stor kĂ€nsla, sĂ€ger Eva Wiklund.

PÄ Backaplan i Göteborg visar den stora minnesstenen namnen pÄ de 63 ungdomar som dog i branden.

Via olika streamingtjÀnster kan man lyssna pÄ boken som slÀpptes strax före pÄsk.

Klara Zimmergren lÀste in boken under vÄren 2022.
Klara Zimmergren tycker sjĂ€lv att det âkĂ€nts som en Ă€raâ att fĂ„ lĂ€sa in boken om hĂ€ndelsen som berörde
sĂ„ mĂ„nga mĂ€nniskor â och som pĂ„verkade Göteborg som stad.
Hon blev sjÀlv inkallad av arbetsgivaren P3 tidigt den aktuella morgonen trots att hon var sjuk. Alla behövdes just dÄ.
â Det Ă€r med saknad jag avslutat inlĂ€sningen. Jag Ă€r sĂ„ imponerad av Anne-Britts mod, hennes öppenhet och hennes förmĂ„ga att inte döma. Det har ocksĂ„ varit en förmĂ„n att fĂ„ komma ihĂ„g den dĂ€r natten som skapade sĂ„ mĂ„nga kĂ€nslor, sĂ€ger hon.

Eva Wiklund Àgnade ett par Är av sin fritid Ät att skriva boken om diskoteksbranden.
Boken slutar med att Anne-Britt lÀmnar Göteborg och Sverige för ett liv i Spanien. MÄnga har frÄgat hur hon gjorde för att hitta tillbaka till ett gott liv.
â Anne-Britt brukar sĂ€ga att man mĂ„ste göra det som gör ont, om och om igen. Först dĂ„ kan man lĂ€ka inifrĂ„n. Det Ă€r som att riva av en sĂ„rskorpa, sĂ€ger Eva Wiklund, som hoppas att nya grupper av lĂ€sare nu ska upptĂ€cka boken nĂ€r den kommer i ett helt nytt format.
â Det ska bli spĂ€nnande att fĂ„ följa hur den tas emot nu nĂ€r sĂ„ mĂ„nga anvĂ€nder olika streamingtjĂ€nster, sĂ€ger hon.
Text & foto: Lars Larsson
mnytt.se MĂ€klarnytt och Motornytt