Samling av julpynt, såld för 4000 hos Grapenhus Auktioner.

Ditt oanvÀnda julpynt kan bli sköna extrapengar

Julpynt och julgransdekorationer gÄr bra pÄ auktionshusen Äret runt, men kanske lite extra sÄhÀr i december. Har du julgransprydnader du inte anvÀnder kan det vara lÀge att leta fram det och sÀlja, ditt gamla pynt kan ge en vÀlkommen extraslant till jul.

BÄde tomtar och julkulor dyker upp Äret runt, och sÀrskilt Àldre tomtar i keramik och porslin kan gÄ för riktigt stora pengar Àven nÀr det Àr lÄngt kvar till jul. I mars förra Äret sÄldes en tomte i lergods frÄn sekelskiftet 1900 för strax över 17 000 kronor pÄ Crafoord Auktioner i Lund. I maj samma Är sÄldes en uppvridbar plÄttomte frÄn tidigt 1900-tal för 4 442 kronor pÄ Nyköpings Auktionsverk.

Det Àr förvisso fÄ tomtar som nÀrmar sig de ovan nÀmnda 17 000, men pÄ nÀtauktionerna sÀljs en hel del för nÄgon eller nÄgra tusenlappar, upp till omkring 4-5 000. NÄgra fÄ högre Àn sÄ. En tomte frÄn Heissner med lysande lykta förekommer dÄ och dÄ, och brukar gÄ för omkring 4 000 kronor.

Även julgransdekorationer Ă€r populĂ€rt, framförallt samlingar av Ă€ldre glaskulor, frĂ„n 1900-talets mitt och Ă€ldre.  En sĂ„dan samling klubbades pĂ„ Garpenhus Auktioner för 4 000. Som regel gĂ„r de dock nĂ„got lĂ€gre och kan beroende pĂ„ kulornas Ă„lder, skick, utseende och antal variera frĂ„n nĂ„gra hundralappar upp till ett par tusen. I slutet av november sĂ„ldes ett hundratal kulor för 650 kronor pĂ„ Karlskoga Auktionsverk, pĂ„ Laholms Auktionskammare gick en samling för 1 300 och en annan för 700. SĂ„ Ă€ven om det inte gör dig förmögen kan det vara vĂ€rt att omsĂ€tta pynt som bara samlar damm till julklappspengar.

Text: Nicklas RemmegĂ„rd. BildkĂ€lla: Auktionshus/Auctionet.