VĂ€rldens starkaste björn har roat â och Ă€lskats av â generationer av barn, och fortsĂ€tter Ă€n i dag att stĂ€ndigt fĂ„ nya fans bland de yngsta. I slutet av juni höll Stockholms Auktionsverk Magasin 5 en temaauktion med föremĂ„l kopplade till Bamse, företrĂ€desvis originalteckningar av Bamses skapare Rune AndrĂ©asson. Med anledning av detta tittar vi denna mĂ„nads auktionskoll nĂ€rmare pĂ„ BamseföremĂ„l som sĂ„lts pĂ„ auktion.
MÄnga förknippar Bamse med serietidningen som bÀr hans namn, men faktum Àr att han dök upp pÄ film innan den tecknade serien hade premiÀr. Hösten 1966, nÀrmare bestÀmt 29 oktober sagda Är, visade sig Bamse för första gÄngen för vÀrlden. DÄ hade den första av sex svartvita filmer premiÀr pÄ det som i dag Àr SVT. Den tecknade serien Àr dock inte sÀrskilt mycket yngre. Bara nÄgon vecka senare publicerades det första Àventyret med Bamse i tidningen Allers. Först 1973, i samband med att en ny omgÄng filmer (denna gÄng i fÀrg) visades pÄ TV, slÀpptes det första numret av serietidningen Bamse.
Liksom filmerna blev serietidningen en succé, och har Ànda in i vÄra dagar varit en av de bÀst sÀljande serietidningarna i Sverige. Ursprungligen stod Rune Andréasson sjÀlv för bÄde text och bild i serien, men lÀmnade efter nÄgra Är över tecknande till andra. Han fortsatte dock som manusförfattare fram till 1990 och tecknade dÀrefter omslagen i ytterligare ett par Är. Bamses segertÄg har dock fortsatt Àven efter upphovsmannens pensionering och sedermera död. Det har fortsatt produceras filmer och böcker, liksom mÀngder av produkter sÄsom leksaker, pussel, klÀder, serviser och mycket annat. Priserna blir inte alltid ögonbrynshöjande nÀr Bamse dyker upp pÄ auktion, antagligen för att mycket har tillverkats i stora upplagor, det Àr en utprÀglad barnserie och ett pÄ det hela taget ganska lokalt svenskt fenomen med fÄ samlare utanför landets grÀnser (hÀr kan jÀmföras med exempelvis Disney eller Tintin som har samlare över hela vÀrlden), men har du exempelvis ett Andréasson-original eller ett exemplar av det första numret av serietidningen kan det bli ett fint tillskott till semesterkassan.
Att första numret av Kalle Anka kan dra in mÄnga tiotals tusen Àr vÀlbekant, riktigt de priserna betingar inte den första Bamsetidningen men den kan likvÀl kosta nÄgra tusenlappar. Högsta noteringen de senaste Ären Àr 11 500 kronor hösten 2024 för en tidning i helt okej men tydligt lÀst skick, sÄ sent som i januari gick ett lite mer slitet exemplar för 5399 kronor hos Crafoord Auktioner.
Ett av de dyrare BamseföremÄl som sÄlts pÄ auktion de senaste Ären Àr det hÀr originalet till ett omslag av tidningen Bamse (nÀrmare bestÀmt nr. 10 1977), tecknat av Runde Andreasson sjÀlv i tusch och akvarell. Klubbades för 14 000 kronor hos Stockholms Auktionsverk vÄren 2024.
Originalteckning av Rune Andréasson till boken Bamses skola frÄn 1966, noteras kan att Bamse har nÄgot mindre ögon och kortare ben Àn han vanligtvis har i dag. Ingick i Stockholms Auktionsverks Bamseauktion i juni men nÄdde ej upp till bevakningspriset.
Ănnu ett omslagsoriginal som gick för ett klar respektabelt belopp var detta till nummer 6 frĂ„n 1976. Gick för 13 300 kronor hos Stockholms Auktionsverk för ett Ă„r sedan.
HandmÄlad filmcell frÄn vinjetten till de tecknade filmer som gjordes 1972-1991, medföljer gör Àven en originalskiss. Klubbad för 14 000 hos Stockholms Auktionsverk under midsommarhelgen.
Den klassiska Bamsesparbössan i plast frÄn PK-banken fanns i mÄnga barnrum nÀr det begav sig. Kostar inte sÀrskilt mycket idag, brukar gÄ att hitta för ungefÀr hundralappen, men vÀcker nostalgi hos mÄnga 70- och 80-talister. Dessa fyra förblev osÄlda nÀr de gick pÄ auktion hos Ekenbergs hÀromÄret.
Gameboyspelet Bamse var vĂ€rderat till 1500 kronor av Stadsauktion Sundsvall. Ă
terropat dÄ budgivningen inte nÄdde bevakningspriset.
Den hÀr slipsen har en lite speciell historia. Den tillverkades i drygt 200 exemplar i samband med att Bamsetidningen fyllde 20 Är 1993. DÄvarande statsminister Carl Bildt fick fyra stycken, varav tvÄ stycken kom att bli gÄvor till Bill Clinton och Boris Jeltsin. Ett exemplar i nyskick hamnade hÀromÄret hos Crafoord Auktioner och sÄldes för 1500 kronor. Inte illa för en reklamslips!
En dockservis, 11 delar i porslin med originalkartong, klubbad för 250 kronor hos VÀxjö Auktionskammare.
Filmcell ur de första, svartvita filmerna frÄn 1966 fanns med i Bamseauktionen hos Stockholms Auktionsverk Magasin 5, högsta bud 2000 kronor, Äterropad.
Text: Nicklas RemmegÄrd
Foto: Respektive auktionshus via auctionet.com