Tv: NÀringslivsutvecklare Kicki Karlsson samt David Stenman, vd för Arctic Sustainability Group AB, vid omrÄdet som kommunstyrelsen nu föreslÄr kommunfullmÀktige att sÀlja. Th: Peter Zonabend, företagets styrelseordförande och VD för bolaget Arwidsro samt kommunalrÄd Hans Jildesten.

Konceptfabrik för fiskodling lokaliseras till Storfors

Storfors kommunstyrelse föreslÄr nu Storfors kommunfullmÀktige att sÀlja ett landomrÄde pÄ 150 000 kvadratmeter för en konceptfabrik avsedd för landbaserad fiskproduktion.

PÄ sikt kan satsningen innebÀra att mellan 80 och 100 arbetstillfÀllen skapas i Storfors.

KommunfullmÀktige kommer att fatta beslut i frÄgan den 10 juni.

Det Àr företaget Arctic Sustainability Group AB som planerar att investera i tre fabriker i Storfors. I ett första skede bygger man en pilotfabrik för att kunna exportera hela konceptet.

– Vi var ju pĂ„ gĂ„ng med detta för tre Ă„r sedan i Storfors, och nĂ€r vi berĂ€ttade om vĂ„ra planer i media blev vi kontaktade av intressenter frĂ„n hela vĂ€rlden. Man ville ta del av sjĂ€lva konceptet för att kunna bygga egna anlĂ€ggningar, sĂ€ger David Stenman, vd för Arctic Sustainability Group AB.

Tanken att bygga en visningsfabrik tog form och nu ligger företaget lÄngt fram i planerna.

– Vi har tittat pĂ„ mark och förutsĂ€ttningar i flera kommuner, men har nu fastnat för Storfors, som har ett vĂ€ldigt bra lĂ€ge och bra sjövatten, sĂ€ger Peter Zonabend, företagets styrelseordförande och VD för bolaget Arwidsro som Ă€r huvudinvesterare.

Den första fabriken berĂ€knas kosta 160 – 200 miljoner kronor och byggs för att företaget ska kunna exportera konceptet samt konsulttjĂ€nster och teknologi.

– Men samtidigt som vi bygger en pilotfabrik kommer sjĂ€lva fiskproduktionen igĂ„ng och den mĂ„ste sjĂ€lvklart tas om hand, sĂ€ger David Stenman.

I optionsavtalet med Storfors kommun förbinder sig företaget att starta byggnationen senast 2022 och avtalet Àr villkorat pÄ sÄ sÀtt att det mÄste godkÀnnas av Storfors kommunfullmÀktige innan affÀren gÄr igenom.

NÀringslivsutvecklare Kicki Karlsson har jobbat tillsammans med Storfors kommunalrÄd och företaget under flera Är för att hitta lösningar.

– Efter tre Ă„rs arbete kĂ€nns det vĂ€ldigt roligt att företaget har landat i att Storfors Ă€r bĂ€sta platsen. Den hĂ€r typen av matproduktion Ă€r hĂ„llbar och har framtiden för sig och jag ser fram emot fler arbetstillfĂ€llen i kommunen, sĂ€ger Kicki Karlsson.

NÀr produktionen Àr i full gÄng kommer företaget att behöva flera olika typer av kompetens. Allt frÄn processtekniker och forskare till djurskötare och personal som jobbar i sjÀlva livsmedelsproduktionen.

Hans Jildesten Àr mycket nöjd och ser fram emot att följa den planerade utvecklingen.

– Vi har under en lĂ„ng tid framgĂ„ngsrikt stĂ€llt om frĂ„n tung industri till smĂ„företagande och hantverkstjĂ€nster i Storfors. Det hĂ€r kan vara starten pĂ„ ytterligare en ny utveckling och en del i vĂ„r resa mot ett attraktivt samhĂ€lle dĂ€r allt fler vill verka och bo, sĂ€ger han.

OppositionsrÄd HÄkan Larsson ser mycket positivt pÄ etableringen.

– Hela projektet ger ett seriöst och förtroendeingivande intryck. De har bra framĂ„tblick och det kĂ€nns som en lĂ„ngsiktig satsning, sĂ€ger han.

FabriksomrÄdet ligger lÀngs riksvÀg 26, norr om norra industriomrÄdet. Storfors kommun kommer att bygga en vÀg in i omrÄdet, dÀr flera industritomter planeras. Man kommer Àven att bygga sjövattenledningar och utöka kapaciteten pÄ Storfors kommunala reningsverk till en kostnad pÄ drygt 15 miljoner kronor.

– Företaget kommer att betala kostnaderna för sjövattenledningarna och uppdateringen av reningsverket genom de taxor som sĂ€tts, sĂ€ger Hans Jildesten.

Kommunen kommer Àven att bygga en ny transformatorstation för hela det nya industriomrÄdet, samt schakta bort och sÀlja matjorden dÀr fabriken ska stÄ.

David Stenman betonar att verksamheten Àr mycket miljövÀnligt jÀmfört med fiskodling i vattendrag.

– Vi recirkulerar vattnet 99 gĂ„nger i ett slutet system och tar sjĂ€lva hand om de restprodukter som blir i form av nĂ€ringsrikt slam, men en procent av vattnet behöver kontinuerligt bytas ut mot friskt sjövatten, berĂ€ttar han.

2000 ton röding per Är rÀknar företaget med att den första fabriken ska producera.

Text och foto: Eva Wiklund