Open Art 2019. Fotograf: Magnus Westerborn

Fokus pĂ„ Norden vid Open Art i Örebro

Ett 60-tal konstnĂ€rer som representerar nitton olika nationaliteter deltar i Open Art i Örebro.
Tillsammans stĂ€ller de ut ett 80-tal konstverk i Örebro centrum.

En central plats för Open Art blir JĂ€rntorget. Hit kan besökarna gĂ„ för att fĂ„ information om arrangemanget och hĂ€r kommer ocksĂ„ guidningar för vuxna att starta. Konstvandringar för barnfamiljer startar vid Örebro konsthall. PĂ„ JĂ€rntorget genomförs ocksĂ„ en rad olika programpunkter liksom en skaparverkstad för alla Ă„ldrar.
För att fÄ ut mer av konstupplevelsen har man skapat en app dÀr det finns information om öppettider och guidade turer. Det gÄr ocksÄ via appen att navigera sig runt bland konstnÀrer och de olika konstverken.

Vid Open Art 2011 vĂ€ckte en gigantisk kanin pĂ„ Stortorget i Örebro
uppmÀrksamhet lÄngt utanför lÀnsgrÀnsen.

Open Art har i Ärets upplaga valt att vÀnda blicken mot de nordiska lÀnderna. Bland de deltagande konstnÀrerna finns Egill Saebjörnsson frÄn Island, en multidiciplinÀr konstnÀr som Àr verksam i Berlin och Reykjavik. Han arbetar ofta i installationer som inehÄller mÄleri, skulptur och ny teknologi dÀr han bygger en egen vÀrld av figurer och fysiska lagar. Han representerade Island i Venedig biennal 2017.
En annan konstnĂ€r som kommer till Örebro Ă€r Heji Shin frĂ„n Korea. Hon Ă€r verksam i New York och Berlin och hon arbetar med fotografi. Elsa Tomkowiak Ă€r en fransk konstnĂ€r som arbetar med fĂ€rgstarka, ofta storskaliga installationer.
Open Art invigdes den 8 juni och pÄgÄr under tolv sommarveckor fram till 1 september.

av Björn Hallin