Rockabillybandet Top Cats frÄn Torsby.

Satsar pÄ ny festival i Karlskoga

Snart Àr tiden inne dÄ en ny festival ser dagens ljus i Karlskoga. Det Àr RED BRICK FESTIVAL och den hÄller pÄ i fyra dagar i början av juni. De stora namnen Àr Top Cats och Emil AssegÄrd.

Markus TÄbÀck driver sen ett Är tillbaka den gamla anrika engelska puben och restaurangen Red Brick i Karlskoga.

Tillsammans med sin sambo Mimmi Engberg som Àr restaurangchef vill han nu ta ut svÀngarna genom att anordna en festival. Det Àr första gÄngen nÄgonsin det hÄlls en festival i Centralparken, som kommer att fyllas med bra musik, god mat och öltÀlt. En scen kommer dessutom att byggas. De vill locka ut alla boende i Karlskoga med omnejd till en stor gemenskap och fest som innehÄller nÄgot för alla.
Festivalen hĂ„lls mellan den femte och Ă„ttonde juni och inleds med stans största ”After Work” i samarbete med Möckelnföretagen. Senare under kvĂ€llen kommer PUNSCH för att sĂ€tta Centralparken i gungning.

Nationaldagen firas med stor familjedag med Karlskoga kommun som medarrangör. Det blir högtidlig invigning och nationaldagstal av kommunalrÄdet Tony Ring och det bjuds pÄ kaffe och tÄrta. Lokala band spelar och BIK Karlskogas Boris och Doris delar ut godis till barnen.

Fredagen bjuder pÄ Rockabillyafton med fokus pÄ musik och bilar. Rockabillybandet Top Cats frÄn Torsby blir kvÀllens höjdpunkt.
Emil AssegĂ„rd, som bland de yngre Ă€r mycket populĂ€r, avslutar festivalen pĂ„ lördagen med ”Leva livet-turnĂ©n 2019.

Text & foton Red Brick: Marita Olén Widenberg