Sista chansen att besöka Sveriges Àldsta bensinmack

Nu sjunger Sveriges Àldsta bensinstation pÄ sista versen. I augusti slÄs den 80-Äriga Uno-X macken vid E18 i Karlskoga igen.

Heikki Niinikivi har drivit den gamla Uno-X-macken sedan 1975. FrÄn starten 1937 var det en NynÀsmack, men 1962 kom Uno-X in i bilden. NÀr sedan Statoil köpte upp Uno-X, drev Heikki stationen under namnet X-macken.
2014 Äterfick han det numera mÀrkesskyddade varumÀrket Uno-X.
Macken har mÄnga stamkunder och har inte minst fyllt en viktig social funktion. MÄnga vÀrldsproblem har sÀkert lösts dÀr bland gamla oljekannor och Wunderbaum-granar. Dessutom har flera gÀng med nostalgifantaster besökt stÀllet under senare Är.
Intresset för gamla veteranmackar har ökat markant efter den nedlÀggningsvÄg som drabbat svenska bensinstationer. Heikki hoppas nu att det finns entusiaster som kan tÀnka sig att köpa den fullt fungerande anlÀggningen med stationshytt och pumpar, och flytta den till lÀmpligt stÀlle.

Vi hÄller tummarna!