I över 30 Är har Ulf Brattström drivit ElteamOne, eller Brattströms El som firman hette frÄn början. För knappt tre Är sedan klev Olle Levein in som delÀgare.
â Jag trivs i Storfors. HĂ€r har jag jobbat hela yrkeslivet, och det kĂ€nns ju bra att firman blir kvar hĂ€r Ă€ven om Ulf sĂ„ smĂ„ningom trappar ner, sĂ€ger han.
Ulf Àr industrielektriker och frÄn början fanns jobben till allra största delen inom industrin.
â Jag jobbade inom industrin, men sĂ„ ville jag skapa nĂ„got eget â och det har ju gĂ„tt bra, sĂ€ger han.
FrĂ„n början hade Brattströms gott om jobb âpĂ„ bruketâ, och fortfarande idag Ă€r industriföretagen en bas Ă€ven om omfattningen har minskat. Idag jobbar firmans Ă„tta elektriker med stor bredd inom mĂ„nga olika omrĂ„den.
â Ett av vĂ„ra största jobb nyligen var ombyggnationen av brandstationen i Filipstad, berĂ€ttar Ulf.
Firman tar bÄde större och mindre jobb, Ät företag och Ät privatpersoner. Och bÄde Ulf och Olle gillar svÄra jobb.
â Vi gĂ„r igĂ„ng pĂ„ krĂ„ngliga saker. Problemlösning Ă€r nĂ„got vi gillar, sĂ€ger Olle, som menar att klurighet och tĂ„lamod Ă€r tvĂ„ kvaliteter man söker efter nĂ€r firman rekryterar.
Företaget skulle kunna vÀxa ytterligare, för just nu Àr det ingen brist pÄ uppdrag.
â SvĂ„righeten Ă€r att fĂ„ tag pĂ„ kompetent och sjĂ€lvgĂ„ende personal. Vi Ă€r alltid öppna för nya förmĂ„gor, sĂ€ger Ulf.
ElteamOne Àr ocksÄ ett av sju företag som fÄtt del av digitaliseringspengar frÄn TillvÀxtverket. Under vÄren ska man komma igÄng med en utveckling av hemsidan.
Bidraget förmedlas av IUC/StÄl & verkstad och innebÀr att företagen fÄr hjÀlp av konsulter med olika typer av digitalisering till en kostnad upp till 80 000 kronor. Företagen bidrar sjÀlva med
12 000 kronor.
â Vi har inte hunnit utveckla sidan sjĂ€lva, utan det Ă€r i stort sett bara en kontaktsida. Vi har ju fullt upp med jobbet i vardagen, sĂ„ det kĂ€nns vĂ€ldigt bra att fĂ„ professionell hjĂ€lp med det hĂ€r, sĂ€ger Olle.
Fler fÄr bidrag till digitalisering
Via projektet Indigo fÄr nu flera företag i Storfors bidrag till digitalisering.
NÀringslivsutvecklare Börje Andersson sÀger att just Storfors fÄtt en stor andel av de bidrag som finns tillgÀngliga via IUC StÄl & verkstad. För industrinÀra företag finns chans att fÄ hjÀlp med allt frÄn utveckling av hemsida till digitala rapporteringssystem eller annan digital utveckling.
I Storfors Àr nu sju företag pÄ gÄng in i olika projekt. Företagen betalar 12 000 kronor och fÄr dÄ konsulthjÀlp upp till 80 000 kronor.
Text/foto: Eva Wiklund
mnytt.se MĂ€klarnytt och Motornytt