Flyttfirmor uppskattar kombinationen hyrbil och förrÄd.

I sÀkert förvar hos Björn och Linus

2014 startade Björn och Linus Broström uthyrning av förrÄd i liten skala. Idag bestÄr verksamheten av ca 1800 kvm förrÄdsyta för bÄde företag och privatpersoner.

Jag möter upp de glada karlskogaborna Björn och Linus Broström i deras kundmottagning och reception pĂ„ industri- och handelsomrĂ„det StorĂ€ngen i Karlskoga. HĂ€r bedriver Björn tillsammans med sonen Linus företagen MABI Biluthyrning och Karlskoga Self Storage. FörrĂ„dsuthyrningen startades 2014 för att möta det lokala behovet av förrĂ„d men bara pĂ„ nĂ„gra Ă„r har bĂ„de förrĂ„dsytan fördubblats och upptagningsomrĂ„det utökats till kunder mestadels frĂ„n kommunerna i östra VĂ€rmland och delar av Örebro lĂ€n.

PÄ bara ett par Är har förrÄdsytan fördubblats.

Stor efterfrÄgan pÄ förrÄdsyta
De ursprungliga 85 förrÄden har alldeles nyligen utökats med 96 nya. EfterfrÄgan pÄ sÄvÀl tillfÀllig som kontinuerlig förrÄdsyta Àr stor och Björn medger att det finns ytterligare expansionsplaner för att möta framtidens förfrÄgningar.
Kundkretsen bestÄr av bÄde privatpersoner och andra företag som upptÀckt fördelen med att kunna lagra varor och inhysa sina Àgodelar hos Björn och Linus, pÄ kort sikt eller under lÀngre tid, och alltid med sÀkerheten i fokus. OmrÄdet bevakas med hjÀlp av kameraövervakning och ett sÀkerhetsbolag och den numera intensiva trafiken i omrÄdet StorÀngen Àr i sig positivt ur sÀker-
hetssynpunkt menar Björn. NÀr Björn startade sin verksamhet inom biluthyrning undrade en kund varför han hade företaget sÄ avsides men sÄ hÀr i efterhand kan man dock konstatera att Björn var före sin tid med tanke pÄ den snabba expansion som skett i handelsomrÄdet StorÀngen.

SÀkerheten Àr central i servicen hos Karlskoga
SelfStorage.

 

 

Hyrbil och förrÄdsuthyrning en bra kombination
Hyrbil och förrÄdsuthyrning Àr en oslagbar kombination för bland annat flyttfirmor. Familjer som flyttar ihop med varsitt bohag Àr en annan viktig mÄlgrupp liksom sÀljare pÄ resande fot som kan förvara sitt lager hos Björn och Linus och ha tillgÄng till sina varor precis nÀr de behöver det.


Innan vi hinner gÄ ivÀg för att titta pÄ de nyaste förrÄden hinner telefonen ringa flera gÄnger, det kommer kunder in pÄ kundmottagningen och jag kommer att tÀnka pÄ signaturmelodin till Roy och Rogers mack. Det Àr lite oklart vad Björn tycker om det men att han och Linus bÄda Àr engagerade entreprenörer med kunden i fokus framgÄr tydligt. Hos Karlskoga Self Storage kan kunden kÀnna sig vÀlkommen och trygg i att hens Àgodelar eller varor Àr i sÀkert förvar.

Text & foto: Nina Simonen