Hos Ann-Mari finns allt frÄn milda linnetyger till hÀrliga Morris-mönster.

I höst vill vi inreda i ockragult och sammet

Shoppingstaden Karlskoga har flera butiker för den inredningsintresserade och ett av de senaste Àr Amis Nya Rum, centralt belÀgen i staden med personlig service och hantverk i fokus.
Vi trÀffar Ann-Mari Selldén pÄ Amis Nya Rum som har hÀmtat inspiration frÄn FormexmÀssan. Ann-Mari berÀttar om vilka fÀrger, mönster och material som Àr stora i höstens inredning.

Ann-Mari Selldén Àr karlskogabo med rötter i HÀrnösand och har lÄng erfarenhet som företagare inom heminredningsbranschen. MÄnga karlskogabor kÀnner igen Ann-Mari och hennes stil frÄn bland annat en butik pÄ GrönfeldtsgÄrden som hon tidigare drev.

ÅrstidsvĂ€xling i inredningen
Hösten Àr hÀr och för mÄnga Àr det en tid för ÄrstidsvÀxling Àven i heminredningen. Fortfarande Àr blÄtt en stor fÀrg inom inredning men ockragult och petroleumblÄtt Àr höstens hetaste fÀrger.
William Morris-inspirerade mönster pÄ tyger Àr stort. Bland textilier överlag Àr just blad och löv ett Äterkommande inslag under denna Ärstid berÀttar Ann-Mari.

Ann-Mari har ett stort urval av mattor för bestÀllning.

Höstens materialtrender
Material som utmÀrker sig i höst Àr sammet men Àven materialblandningar med bomull och polyester blir allt vanligare. Dessa material Àr mindre kÀnsligt Àn enbart bomull och har ett fint fall som exempelvis gardintyg. Linne Àr alltjÀmt aktuellt och ocksÄ ett av Ann-Maris personliga favoritmaterial, sÄvÀl i enfÀrgat som med tryckta mönster i naturfÀrger.

HÄllbara materialblandningar
Mattor tillverkade i viskos Àr stort och nu kommer Àven ett blandmaterial som bestÄr av viskos och ull för bÀttre hÄllbarhet. FÀrgerna för mattor följer trenderna för textilier. Bland inredningsföremÄlen har Carolina Gynnings fÀrgstarka design en fortsatt stark position. Ann-Mari berÀttar vidare att hon uppskattar en vacker dukning med vackert porslin. En dukning Àr ocksÄ lÀtt att Àndra efter Ärstiden menar hon.

Text & foto: Nina Simonen

Den mönstrade Bengt & Lotta-filten i ull kÀnns igen frÄn TV4:a morgonsoffa.