MÄnadens objekt

Sommarvillan pÄ Tyskön

Ett av Kristinehamns skÀrgÄrds mest anrika hus Àr till salu. Det Àr den gamla sommarvillan pÄ Tyskön som byggdes upp 1910 av krögaren Carl August Wadsten som nu ska sÀljas. Huset har ett fantastiskt lÀge men Àr idag ett fall för den hÀndige.

 

 

 

 

 

 

Bild frÄn Tyskön nÀr seklet var ungt. Mannen pÄ bilden Àr Carl August Wadsten.

Carl August Wadsten föddes 1841 i Hedemora. Efter avslutad skolgĂ„ng började han arbeta med handel och flyttade en tid till Karlstad dĂ€r han arbetade hos manufakturhandlare Sundström. Efter den stora stadsbranden i Karlstad 1865 flyttade han samma Ă„r tillsammans med en kamrat till Kristinehamn. Tillsammans öppnade de en manufakturaffĂ€r i det sĂ„ kallade stenhuset vid Södra torget. Tack vare innehavarnas ” energi och redbarhet”, som det hette, fick de ett mycket gott rykte.

År 1880 slutade Wadsten i affĂ€ren och tog istĂ€llet över driften av Stora Hotellet. NĂ„gra Ă„r senare öppnade han Ă€ven ett vĂ€rdshus pĂ„ Tyskön. Wadsten Ă€gde för övrigt hela ön pĂ„ den tiden. VĂ€rdshuset blev under sommarmĂ„naderna ett populĂ€rt utflyktsmĂ„l och hĂ€r fanns bland annat en kĂ€gelbana och en dansbana.
Wadsten bestÀmde sig ocksÄ för att bygga en sommarvilla pÄ ön. Det löstes genom att en villa som stod pÄ Sibberön monterades ner till hÀlften och flyttades över till Tyskön. Det gjordes vintertid dÄ huset kunde dras över isen. Villan monterades sedan upp igen ett par hundra meter söder om vÀrdshuset. Huset var imponerande pÄ den tiden med en bostadsyta pÄ hela 200 kvadratmeter fördelat pÄ nio rum och tvÄ kök.
Carl August Wadsten avled 1916 i en Älder av 75 Är. NÀmnas kan att hans tvÄ döttrar finns avportrÀtterade i varsin medaljong i Kristinasalens takmÄlning i hotellet.

Runt restaurangen  fanns flera byggnader, bland annat TrÀdgÄrdsstugan dÀr det odlades grönsaker som sedan anvÀndes i restaurangen. HÀr fanns ocksÄ Sjöstugan och ett hus dÀr husmor och ett par pigor bodde. Runt vÀrdshuset och Wadstens sommarhus fanns en stor parkanlÀggning med vandringsstigar, smÄ oaser med bÀnkar och planteringar.
Under andra vÀrldskriget köpte Sven Larsson. Han var i bÄtbranschen och nÀr verksamheten expanderade och behovet av en ny tomt för ett fabriksbygge vÀxte fram kontaktades kommunen. En bytesaffÀr gjordes 1962 med marken pÄ Tyskön mot en fabrikstomt inne i Kristinehamn.

Samma Är kom vÀlkÀnde Ingemar Larsson in i bilden. Han var i mÄnga Är skeppare pÄ turbÄten Stöten och blev den sista hyresgÀsten i Wadstens gamla sommarhus. Han flyttade in tillsammans med hustrun 1962. Familjen arrenderade huset av kommunen för en tusenlapp per Är. Allt eftersom Ären gick blev det allt kostsammare för kommunen att hÄlla huset i ett bra skick och till slut konstaterades det att arrendeavgiften inte tÀckte underhÄllskostnaderna. Ingemar Larsson erbjöds att köpa huset och affÀren gjordes upp 1992 dÄ en avstyckning av tomten blev klar. För tvÄ Är sedan avled Ingemar Larsson och huset har stÄtt tomt sedan dess.


Nu ligger det ute till försÀljning hos Bocentrum i Kristinehamn och förutom huset Àr det lÀget som drar till sig intresse.
Idag Àr fastigheten i behov av en upprustning som omfattar allt frÄn ytbeklÀdnaden pÄ huset till el och fönster. Huset saknar badrum och toaletter och köken Àr omoderna.

SÄ hÀr sÄg huset ut nÀr det stod pÄ Sibberön

PÄ nedre vÄningen ligger ett stort vardagsrum med utgÄng till en stor altan som vetter mot vattnet. HÀr finns ocksÄ en serveringsgÄng och kök.
ÖvervĂ„ningen har en stor hall, fem sovrum, ett allrum och Ă€ven hĂ€r ett kök. FrĂ„n allrummet kan man gĂ„ ut pĂ„ en balkong med utsikt mot öster.

Ingemar Larsson var mycket naturintresserad och lite av en trÀdkramare vilket fick till följd att trÀden runt huset fÄtt vÀxa till höga höjder vilket gör att tomten Àr skuggig. För att ta sig till ön behöver man ha en bÄt.

av Björn Hallin

Leave a Reply