(Foto: Otto Rascon/Pexels)

Rymdsagans föremÄl kan nÄ galaktiska priser

NÀra 50 Är efter att den första filmen hade premiÀr fortsÀtter Star Wars utöva sin lockelse pÄ fans i alla Äldrar. Utöver filmerna utmÀrkte sig Star Wars tidigt genom att vara en av de första filmerna som lyckades licensiera produkter i stor skala, vilket innebar att det ganska snart efter premiÀren i maj 1977 lanserades en lÄng rad produkter som fÄtt motiv frÄn eller namngetts efter filmerna. Denna typ av merchandise har givetvis fortsatt produceras och med tiden har allt fler produkter licensierats och Star Wars-fans har under Ären kunnat hitta allt frÄn klÀder och godis till toapapper, hundmat, fiskeutrustning, i princip allt du kan tÀnka dig med Star Wars-tema. Det har rentav tillverkats ett akvarium i form av droiden R2-D2.

Mest omtalade Ă€r troligtvis leksakerna, och dĂ„ sĂ€rskilt actionfigurerna frĂ„n tillverkaren Kenner. Dessa lanserades 1978, men redan till julen 1977 kunde man köpa vad som kallades för ett Early Bird Certificate Package vilket i grund och botten var en tomkartong och ett vĂ€rdebevis som kunde bytas in mot de första fyra figurerna nĂ€r de fanns tillgĂ€ngliga. Actionfigurerna blev liksom filmen en stor succĂ© och denna första kollektion har i princip sedan start varit eftertraktad av samlare. Vissa figurer, och sĂ€rskilt om de har sin originalförpackning, har sĂ„lts för hundratusentals kronor och nĂ€r en prototyp av en Boba Fett-figur sĂ„ldes pĂ„ auktion 2024 blev det den dittills dyraste leksak som sĂ„lts nĂ€r den gick för motsvarande över 12 000 000 kronor. Det allra dyraste Star Wars-relaterade föremĂ„l som sĂ„lts Ă€r dock originalmĂ„lningen som anvĂ€ndes till den första Star Wars-affischen, vilken sĂ„ sent som i december sĂ„ldes för 3,875 miljoner dollar (knappt 36 miljoner i svenska kronor).

NÀr Stockholms Auktionsverk Sickla nu i januari höll en Star Wars-auktion, dÀr bland annat ett antal Kenner-figurer ur olika serier gick under klubban, nÄddes inte riktigt de summorna men det framgick tydligt att intresset för Star Wars alltjÀmt Àr högt och knappast kommer avta. HÀr intill tittar vi nÀrmare pÄ nÄgra av auktionens höjdpunkter samt andra intressanta Star Wars-föremÄl som de senaste Ären sÄlts av svenska auktionshus.

Text: Nicklas RemmegÄrd

Foto: Respektive auktionshus via Auctionet.com