Margareta och Jan Scherman vill slÄ hÄl pÄ myterna om alla negativa bilder som spridits om Filipstad.

Filipstadsambassadören Jan Scherman sprider en ljus bild av hemstaden

Har Filipstad fÄtt ett oförtjÀnt lite dÄligt rykte?

LÀnge har den östvÀrmlÀndska staden fÄtt symbolisera en kommun i förfall. Media har skildrat livet i Filipstad som en stad med tveklöst stora problem. InvÄnarna knockades av flyktingkrisen 2015 dÄ 2 000 flyktingar togs emot pÄ kort tid. Det innebar att att var femte invÄnare i kommunen var av utlÀndskt ursprung.

Jan Scherman tycker att mediabilden av Filipstad Ă€r grovt förenklad och det gĂ€ller ocksĂ„ andra smĂ„ stĂ€der som Ă€r i samma situation. Jan Scherman kommer nu ut med en bok som vill ge en annan och ljusare bild av kommunen – ”Solen skiner ocksĂ„ i Filipstad – en bok om starka viljor och optimism”. Boken har han skrivit tillsammans med hustrun Margareta Scherman.

Paret har trÀffat mÀnniskor i den svartmÄlade kommunen dÀr man talar öppet om statens stora svek nÀr löften om stöd aldrig infriades.

I boken krossas fördomar om bĂ„de filipstadsbor och ensamkommande flyktingbarn. HĂ€r tas exempel upp om mĂ€nniskors konkreta idĂ©er och hur det gĂ„r till att leva tillsammans trots olikheterna. HĂ€r finns stora och smĂ„ företag som visar att det gĂ„r att vĂ€xa Ă€ven pĂ„ en mindre plats. I boken ges ocksĂ„ exempel pĂ„ hur integrationen kan lösas och hur politiker kan samverka. PĂ„ ett högre plan har den sĂ„ kallades Filipstadsmodellen visat hur det gĂ„r att gĂ„ vidare.

Jan Scherman Àr född i Filipstad. Pappan var kirurg pÄ Filipstads lasarett, en institution som kom till en gÄng i tiden nÀr gruvdriften i bygden blomstrade. PÄ den tiden var Filipstad ett framgÄngsrikt handelscentrum som drog folk frÄn stora omrÄden. En kvarleva frÄn den tiden Àr OxhÀlja som varje Är lockar runt 100 000 besökare. Filipstads bergslag var en mycket rik bygd men under Ärens lopp har det Àndrats. De senaste Ären har det skrivits mycket om kommunens problem vilket fÄtt Jan Scherman att bli upprörd. DÀrför har han velat lyfta fram en annan sida och vill nu bevisa motsatsen. I boken lyfts flera goda exempel fram. Det finns blomstrande företag som Àr vÀlkÀnda som exempelvis Wasabröd och fjÀderfabriken i Lesjöfors och till de vÀlkÀnda verksamheterna hör Àven anrika Bergsskolan. I boken lyfter nu Jan Scherman fram en lÄng rad Filipstadsbor som har gott om idéer och redan har gjort mycket för kommunens utveckling. HÀr finns mÄnga goda exempel som visar att det finns en framtidstro och att Filipstad Àr lÄngt ifrÄn att lÀgga sig ner och dö.

Text & foto: Björn Hallin. Foto: Karl Gabor