Ändrade planer för sommarens evenemang

M.R. Events meddelar nu att ett antal av sommarens planerade evenemang stÀlls in. Det Àr fredagsfesterna och Möckeln Lake Magic som inte blir av. Karlskoga Summertime Blues & Kids Festival kommer emellertid genomföras som planerat.

– Det blev för mĂ„nga Ă„taganden, sĂ€ger Mike Luff pĂ„ MR Events. Jag var engagerad i saker med mycket negativitet, och informationsflödet om flera av eventen var bristfĂ€llig vilket blev till lite för mycket stress för kroppen att hantera.

Han beklagar de instÀllda evenemangen, och ser fram emot festivalen i slutet av juli. Den var ursprungligen tÀnkt att arrangeras redan för tvÄ Är sedan, men har fÄtt skjutas upp under pandemiÄren. Biljetterna Àr slÀppta och finns som bÄde tvÄdagarspass och endagsbiljetter.
– Det kĂ€nns skönt att kunna köra nu, sĂ€ger Mike om festivalen med flera kĂ€nda artister pĂ„ scenen vid NĂ€set.

Nyligen blev det klar att Louise Hoffsten blir sista namnet in pÄ festivalprogrammet.
– Louise Ă€r en av de största i genren blues i Sverige och Ă€ven ett kĂ€nt namn för folk i allmĂ€nhet, vi Ă€r mycket glada att kunna knyta sĂ€cken med en sĂ„n artist, sĂ€ger Mike Luff.

Mike hintar ocksÄ om att det förs diskussioner om att ett av de för tillfÀllet instÀllda eventen kan komma att bli av i annan regi, men att det inte Àr nÄgot han kan sÀga mer om i dagslÀget.

Text: Nicklas RemmegÄrd