FrÄn entrédörren kan Lars och Monica Ericsson se marken dÀr deras nya lÀgenhet ska byggas. Egen grÀsmatta, tvÄ toaletter och lite mer utrymme Àr nÄgot av det som de ser fram emot.

Lars & Monica satsar pÄ marklÀgenhet

För tvÄ och ett halvt Är sedan valde makarna Lars och Monica Ericsson att sÀlja villan och flytta in i en nybyggd bostadsrÀttslÀgenhet i omrÄdet BÀttringen. Flyttlasset gick ungefÀr 500 meter frÄn RimfrostvÀgen. Inom ett Är hoppas de pÄ att fÄ flytta ytterligare 200 meter till en bostadsrÀtt i markplan.

– Vi trivs jĂ€ttebra hĂ€r i BĂ€ttringen, men att bo pĂ„ bottenplan med en egen tĂ€ppa blir ytterligare ett snĂ€pp bĂ€ttre, sĂ€ger Lars.

I december 2017 lÀmnade de villan pÄ 130 kvadratmeter för en bostadsrÀtt pÄ 72 kvadratmeter.

– Vi tvekade lĂ€nge innan vi slog till, det kĂ€ndes som ett stort beslut. Men en av vĂ„ra söner frĂ„gade klokt om vi verkligen anvĂ€nde 130 kvadratmeter, och det gjorde vi ju inte, skrattar Monica.

Livet i bostadsrÀtten blev enligt makarna bÄde billigare och framför allt enklare. Utrymmet har de inte direkt saknat. Efter att i mÄnga Är haft hund gick den senaste hunden bort av Älderdom ungefÀr vid tiden för flytten och fritiden kom ocksÄ att bli lite annorlunda.

– Vi har rest ganska mycket under de hĂ€r Ă„ren nĂ€r vi inte haft hund, och det har verkligen varit skönt att bara kunna stĂ€nga dörren och slippa bekymra sig om grĂ€smatta, uppvĂ€rmning och annat som kommer med ett hus. Men sĂ„ fick vi ett Ă„terfall, sĂ€ger Monica, medan valpen Greta av rasen bichon havanais hoppar och leker i lĂ€genheten med den öppna planlösningen. Valpen Ă€r drygt fyra mĂ„nader och klarar inte av att gĂ„ i trapporna eftersom trappstegens galler kan skada klorna.

– En anledning till att vi nappade nĂ€r den hĂ€r nya chansen dök upp Ă€r just Greta. Med en valp blir det bĂ€ttre att bo pĂ„ markplan och i och med att familjen vĂ€xer med fler barnbarn satsar vi ocksĂ„ pĂ„ lite extra utrymme, sĂ€ger Lars.

De byter upp sig till 93 kvadratmeter och fÄr ocksÄ tvÄ toaletter. LÀgenheten, som ligger i ett block med tvÄ andra lÀgenheter, var egentligen tÀnkt att bli en fyra, men som hyresgÀst har man möjlighet att flytta vÀggar som inte Àr bÀrande.

– Det kĂ€nns vĂ€ldigt bra att kunna pĂ„verka rumsindelningen och alla ytskikt. Vi valde att lĂ€genheten byggs som en stor trea istĂ€llet för en fyra eftersom det passar oss som familj, sĂ€ger Monica.

OmrÄdet ligger utanför Karlskoga centrum, men makarna tycker att lÀget Àr perfekt. HÀr finns skola, förskola, butiker och vÄrdcentral och dessutom bor bÄda sönerna med familjer i nÀrheten.

– Vi har ocksĂ„ nĂ€ra till jobbet och ett stenkast till skogen, jag tycker inte att man kan bo bĂ€ttre, sĂ€ger Lars, som kan cykla till arbetet pĂ„ ett lĂ€kemedelsföretag pĂ„ en kvart. Monica nĂ„r sitt jobb pĂ„ Tele2 pĂ„ ungefĂ€r samma tid.

Nu vÀntar bÄda ivrigt pÄ att byggföretaget ska kunna sÀtta spaden i marken. FrÄn entrén kan de se marken dÀr de nya husen ska byggas och i en första etapp blir det 15 lÀgenheter som byggs tre och tre. Sex av lÀgenheterna Àr redan sÄlda, men det krÀvs att ytterligare nÄgra sÀljs innan bygget kan starta. LÀnsförsÀkringar fastigheter förmedlar lÀgenheterna som kommer att kosta frÄn mellan drygt 1,7 miljoner kronor till strax över tvÄ miljoner kronor beroende pÄ lÀge och storlek.

– Vi hoppas pĂ„ att kunna börja bygga under vĂ„ren, dĂ„ kan vi rĂ€kna med inflyttning nĂ€sta vĂ„r, sĂ€ger Nathalie Israelsson frĂ„n LĂ€nsförsĂ€kringar Fastighetsförmedling. Hon tipsar den som Ă€r nyfiken pĂ„ lĂ€genheternas utformning att gĂ„ in pĂ„ fastighetsförmedlingens hemsida och söka efter projektet BĂ€ttringen 2.
– DĂ€r kan man surfa runt och kika pĂ„ hur det kommer att bli, sĂ€ger hon.

Makarna Ericsson ser dagligen att besökare rör sig runt i omrÄdet för att spana in lÀget.

– Det verkar som att det finns en hel del intresse. Vi hoppas pĂ„ att ytterligare nĂ„gra slĂ„r till inom kort sĂ„ att vi fĂ„r packa vĂ„ra lĂ„dor och flytta de 200 metrarna sĂ„ fort som möjligt. Det ska bli riktigt roligt, sĂ€ger Monica, som med glimten i ögat tillĂ€gger;
– De fĂ„r ju garanterat trevliga grannar!

Text & Foto: Lars Larsson