Hej vÀnner, jag kan vÀl helt krasst konstatera att det varit en rasande fart i föreningen under första delen av 2020.
Vi har haft premiĂ€r pĂ„ bĂ„de Mat & Prat och Frukostfredag. TrĂ€nings- (NĂT)verket rullar för första gĂ„ngen med tvĂ„ tillfĂ€llen i veckan och responsen har varit över förvĂ€ntan.
TrĂ€nings(NĂT)verket: HĂ€r Ă€r bollen i rullning sedan 15 januari, vi kör mĂ„ndagar och onsdagar. En (som jag har berĂ€ttat mĂ„nga gĂ„nger tidigare) fantastisk aktivitet och för att ytterligare belysa fördelen, det hĂ€r Ă€r kanske vĂ„r bĂ€sta mötesplats dĂ„ det handlar om mĂ„ngfald.
HÀr representeras alla delar av nÀringslivet. Hantverkare, advokater, ekonomer, kockar, fastighetsÀgare och it-tekniker.
ALLA mÄr bra av att svettas.
Psst…det finns nĂ„gra enstaka platser kvar.
Frukostfredag: Efter att ha legat i trÀda med nÄgra enstaka gÀstspel har vi Äterigen startat upp MöckelnFöretagens egna frukosttrÀff pÄ permanent basis.
Namnet Frukostfredag Àr lika sjÀlvklart som enkelt, vi Àter frukost, nÀtverkar och fÄr matnyttig information av dagens vÀrd och vi gör det pÄ en fredag, nÀrmare bestÀmt den första fredagen varje mÄnad pÄ Karlskoga Hotell. PremiÀren gick av stapeln 7 februari med Karlskoga Motorsportvecka som vÀrd och jag vill pÄstÄ att nÀrvaron var med beröm godkÀnd. 25 personer avnjöt en generös frukostbuffé ackompanjerad av Motorsportveckans möjligheter i sin nya kostym.
Mat & Prat: Tillsammans med Karlskoga kommun arrangerar vi nu lunchmötet den andra onsdagen varje mÄnad. Aktiviteten Àr inte pÄ nÄgot sÀtt en ny företeelse, utan har snurrat runt i Karlskoga under mÄnga Är. Ambitionen inför nystarten 2020 var att ytterligare vÀssa konceptet och jag sticker ut hakan och sÀger att vi lyckades. Som alla uppstarter finns det detaljer att fila pÄ för att ytterligare förÀdla, men premiÀren 12 februari med nÀrmare 70 deltagare gav oss definitivt mersmak. Grundtanken Àr, varmt, vÀlkomnande, i snabbt tempo utan att forcera och till det, en vÀllagad soppa med nybakt bröd. Hotell Alfred Nobel Àr platsen. Check it out.
SÄ, till det jag egentligen skulle skriva om. Det blev en lÄng ingress och dÄ har jag inte ens vidrört engagemanget i gemensamma aktiviteter som bussresan till företagssalongen i Karlstad, Kungliga ingenjörsvetenskapsakademiens förelÀs-
ning i Àmnet digitalisering, visionsarbetet för Karlskoga 2025 eller kartlÀggningen av Industri 4.0. sÄ det fÄr vi ta en annan gÄng.

Karlskoga Business Week & Nobelgalan
Idag nÀr jag skriver detta Àr det exakt tvÄ veckor kvar tills vi stÄr i stallet pÄ Alfred Nobels Björkborn, Nobelgalan kommer precis att vara avslutat och med bara sjÀlva finalfredagen kvar av Business Week.
Om jag tittar i kristallkulan ser jag att vi dÄ Àr riktigt nÀra mÄlsnöret för ett arrangemang som engagerat ett rekordstort antal av Karlskoga/Degerfors nÀringsliv.
Programmet Àr fullbokat till sista plats och vi har fler förfrÄgningar pÄ partners Àn vi klarar av att skapa utrymme för. NÄgra av seminarierna Àr fyllda till sista stol och dÄ pratar vi 150 platser i största salen. Vad sÀger man? WOW!
Vi har i programmet över 25 unika möjligheter till nÀtverkande kombinerat med vidareutveckling för person och organisation, jag Àr full av beundran för alla partners som lagt kraft, tid, pengar och energi i att skapa programpunkter med sÄ stark attraktionskraft.
Hatten av, utan er hade ingenting av det hÀr varit möjligt. TACK!
SÄ, nu har de gjort sitt, nu Àr det upp till dig och mig att ta vara pÄ chansen.
Varför inte ta med en kollega pÄ ett eller flera seminarium under veckan?
Kanske en frukost dÀr du fÄr chansen att lyssna pÄ framtidens entreprenörer?
Luncha tillsammans med nya bekantskaper i vÄr abonnerade matsal, det kanske blir ditt livs bÀsta möte?
Prova seminarier som kanske inte har din favoritrubrik, Vad Àr det vÀrsta som kan hÀnda, att du lÀr dig nÄgot nytt?
Veckans schema i sin helhet hittar ni pÄ nobeltorget.nu. Alla seminarium Àr
gratis, men vi behöver en föranmÀlan.
Varmt vÀlkomna till en lÀrorik vecka fylld av glÀdje, utveckling, gemenskap och förhoppningsvis mÀngder av nya lÀrdomar och relationer.

Stort tack för din tid, hoppas vi ses i vimlet under Karlskoga Business Week och jag hoppas verkligen att vi ses pÄ Nobelgalan, platsen dÀr vi hyllar, hissar och premierar nÄgra av alla fantastiska entreprenörer.
Henrik Lindstedt. Verksamhetsledare,
MöckelnFöretagen i Karlskoga.
mnytt.se MĂ€klarnytt och Motornytt