Just nu byggs det lite varstans i Karlskoga och en aktiv aktör Àr Lekebergs mÄleri och entreprenad AB.
I Fjugesta, i hemkommunen Lekeberg, har företaget byggt riktigt populÀra parhus som idag har 120 hyresgÀster.
Nu testar man samma typ av hus i Karlskoga.
Företaget satsar pÄ fyra omrÄden i Karlskoga, framför allt för att efterfrÄgan pÄ hyreslÀgenheter Àr stor i kommunen.
â Sedan Ă€r det praktiskt eftersom nĂ„gra av mina anstĂ€llda bor i Karlskoga ocksĂ„, sĂ€ger Björn Sahlqvist, Ă€gare och vd som sjĂ€lv bor i ett av sina egna hus.


LĂ€genheterna har inte bara ljust uterum
utan Àven en liten uteplats.

Ăppen planlösning mellan kök och vardagsrum som Ă€ndĂ„ Ă€r ganska avskilda. 
LÀgenheterna byggs som trerummare eller fyrarummare i markplan med carport och inglasat uterum. Varmhyran ligger pÄ mellan 9000 och 11 000 kronor i mÄnaden.
â Det Ă€r sĂ„ hĂ€r folk vill bo idag. PĂ„ markplan och med rejĂ€lt uterum och plats för bilen. Jag tycker att man fĂ„r mycket för pengarna med vĂ„rt koncept och folk Ă€r vĂ€ldigt nöjda, sĂ€ger Björn.
PÄ VÄrvintervÀgen bygger man fem parhus med sammanlagt tio lÀgenheter som ska vara inflyttningsklara i maj.

Byggprocessen i full gÄng.
Betongplatta och altangolv bebyggs.
Röranslutningarna Àr
mÄnga pÄ ett nybygge.
Ett bostadsomrÄde vÀxer fram.
Fullt utrustade kök.
I Karlberg bygger företaget lÀgenheter pÄ tvÄ omrÄden, dels tolv fyrarummare och dels tre parhus med sammanlagt sex trerumslÀgenheter. BÄda dessa projekt berÀknas vara inflyttningsklara vid Ärsskiftet.
Vid BaggÀngen ska företaget bygga trerummare och fyrarummare som berÀknas bli klara under nÀsta Är.
Björn sĂ€ger att han sjĂ€lv âklev ur arbetsklĂ€dernaâ för nĂ„gra Ă„r sedan och numera sköter projekten pĂ„ mer administrativ basis. Men det hĂ€nder att han rycker in och jobbar praktiskt ocksĂ„.
â Det Ă€r vĂ€ldigt roligt att vara med och snickra sĂ„ det kan fortfarande hĂ€nda, sĂ€ger Björn, som njuter av varje nytt projekt.
â Det Ă€r alltid lika roligt att se ett skogsbryn förvandlas till en plats för fina bostĂ€der, sĂ€ger han.
Björn startade firman 1996 och dÄ hade han redan drivit en mÄlerifirma tillsammans med en kompanjon i fem Är.
Inspirationen till att starta eget hade han delvis fÄtt hemifrÄn.
â Det har varit en dröm att starta eget Ă€nda sedan jag var liten. Pappa drev en emballagefirma sĂ„ jag fick se företagande pĂ„ nĂ€ra hĂ„ll. FrĂ„n mamma, som jobbat pĂ„ bank nĂ€stan hela sitt liv, har jag fĂ„tt bĂ„de inspiration och handfast hjĂ€lp nĂ€r det gĂ€ller ekonomi och bankfrĂ„gor, berĂ€ttar han.
Det som lockade var att fÄ styra sin egen tid och arbetssituation och mycket av drömmen har gÄtt i uppfyllelse. FrÄn att ha startat som enmansföretagare har han idag 35 anstÀllda.
â Jag fick mer och mer jobb inom mĂ„leriet och sĂ„ smĂ„ningom kopplade jag pĂ„ Ă€ven bygg, sĂ€ger Björn, som idag Ă€ven har fastighetsskötare anstĂ€llda.
De sista tio Ären har firman vuxit stort, men Björn har aldrig behövt annonsera efter arbetskraft. BÄde snickare och mÄlare kommer till stor del frÄn Lekeberg eller nÀromrÄdena.
â Ryktet har spridit sig och jag har haft tur att fĂ„ tag pĂ„ vĂ€ldigt bra folk. Vi Ă€r ett riktigt bra gĂ€ng och mĂ„nga har varit med i över 20 Ă„r, sĂ€ger han.

Hemma i Lekeberg Àr företaget uppskattat och förra Äret prisades firman av organisationen Företagarna som utsÄg Lekebergs mÄleri och entreprenad AB till à rets företag med motiveringen att de pÄ ett lyckosamt sÀtt byggt bostÀder i hemkommunen. Man pekade pÄ att bostÀderna bidrar till rotation pÄ bostadsmarknaden, till samhÀllsnyttan och en positiv utveckling i hela kommunen.
Nu siktar han pÄ att Àven ha ett finger med i spelet för den positiva utvecklingen i Karlskoga kommun.
Text & foto: Lars Larsson
mnytt.se MĂ€klarnytt och Motornytt