PÄ fjÀllkanten med Edge

(Å r e – J Ă€ m t l a n d)
NĂ€r Edge lanserades 2016 sĂ„ tog Ford i frĂ„n tĂ„rna för att fĂ„ hugade europĂ©er att öppna upp plĂ„nboken. ÄndĂ„ slog den aldrig igenom – för i sin iver att dressera bilen hade man polerat bort personligheten. Nu gör man ett nytt försök och den uppdaterade modellen har visserligen fĂ„tt vassare tĂ€nder, men i grunden Ă€r Edge fortfarande som en Golden retriever. En snĂ€ll och trygg kompis som nĂ€stan Ă€r för vĂ€ldresserad.

”Welcome to the Edge of the world” stĂ„r det pĂ„ stora skyltar i Åre. Nu befinner vi oss inte pĂ„ vĂ€rldens kant men att det gĂ„r utmĂ€rkt att leka med modellnamnet har inte undgĂ„tt pr-folket. Det Ă€r första gĂ„ngen som Ford förlagt en internationell provkörning till Sverige och de snöiga vintervĂ€garna runt Åreskutan passar Edge som handen i handsken.

Musik utan dans
Ford envisas med att kalla den uppdaterade modellen för ”nya” Edge, vilket Ă€r en sanning med modifikation. De utvĂ€ndiga skillnaderna Ă€r inte revolutionerade utan vi snackar om nyheter pĂ„ detaljnivĂ„ – alltsĂ„ vĂ€lkomna fintrimningar av sĂ„vĂ€l fronten som baken. InvĂ€ndigt rör det sig om en uppdaterad förarmiljö med digitala instrument och en ny vĂ€xelvĂ€ljare i form av ett vred. Moderna förarhjĂ€lpssystem har tillkommit, sĂ€kerheten förbĂ€ttrats och ett nytt ljudsystem frĂ„n Bang & Olufsen Ă€r standard. Vad sĂ€gs om tolv högtalare pĂ„ tusen watt samt en subwoofer som bjussar pĂ„ en rejĂ€l baskĂ€nga i magen? Inte illa, och vi sjĂ€lva fĂ„r söka tröst i musikunderhĂ„llningen nĂ€r norrskenets dans över himlen uteblir.

Lossa pÄ kopplet
De största nyheterna hittar vi under skalet eftersom den smĂ„trĂ„kiga dieselmotorn pĂ„ 210 hĂ€stkrafter tackat för sig och den sexstegade automatlĂ„dan gĂ„tt i pension. Nu Ă€r det en vassare dieselfyra pĂ„ 238 hĂ€stkrafter som gĂ€ller och den arbetar tillsammans med en Ă„ttastegad automatlĂ„da – grundpriset börjar dĂ€rmed frĂ„n 515 350 kronor. PĂ„ vintervĂ€garna i den jĂ€mtlĂ€ndska glesbygden mĂ€rks skillnaderna direkt och vĂ„r testbil Ă€r vĂ€ldigt distinkt i sitt uppförande. Fyrhjulsdriften Ă€r av sorten som aktiveras vid behov och skickar dĂ„ nödvĂ€ndig effekt till bakhjulen. Sammantaget har alla uppdateringar gjort Edge gott, men vi upplever fortfarande Ă€ventyrsbilen som ska palla resan till ”The Edge of the World” som aningen för vĂ€ldresserad. Med ett friare koppel borde det inte vara omöjligt för Ford att locka fram lite mer av tigern hos sin Golden retriever.

Tekniska data för Ford Edge ST-Line 2,0 EcoBlue AWD
Motor: 4-cyl dieselmotor med dubbla överliggande kamaxlar och fyra ventiler per cyl. Max effekt: 238 hk vid 4 000 varv/minut.
Max vridmoment: 500 Nm vid 2 000 varv/minut.
Kraftöverföring: Motorn fram, fyrhjulsdrift. 8-vÀxlad automatlÄda.
FjÀdring: Fram: fjÀderben med undre triangellÀnk. Bak: multilÀnkaxel.
Styrning: Elservo. VĂ€ndcirkel 11,9 meter.
Bromsar: Skivor fram och bak. ABS. Antispinn/sladd.
MÄtt/vikt: (cm/kg) AxelavstÄnd 285, lÀngd 483, bredd 193, höjd 174.
TjÀnstevikt 2 116. BrÀnsletank 64 liter.
Prestanda: Toppfart 216 km/h. Acceleration 0-100 km/h 9,6 sek.
Förbrukning/Miljö: 7,5 liter per 100 km vid blandad körning. CO2: 196 g/km (WLTP).
Pris: 539 250 kronor.

+ Plus

Hög standardutrustning
Goda utrymmen
Bra komfort
Garantier
Minus


Ingen bensinmotor erbjuds
Högt pris

Text & foto: Willy Priske och Johannes Gardelöf /CNP AB