När våren så sakteliga börjar nalkas närmar sig också årets stora folkfest i Karlskoga. Med bara tre månader kvar till Karlskoga Motorsportvecka börjar allt mer av programmet komma på plats och flera nyheter kan nu presenteras.


Med drygt tre månader till invigningen kan Karlskoga Motorsportvecka nu avslöja några av årets nyheter. Som vanligt går Motorsportveckan av stapeln vecka 24 med invigning vid Badhusplan på nationaldagen lördag 6 juni.
– Det blir en fullspäckad dag med invigning, bilutställning, jetski och mycket mer, innan vi åker kortege upp till stan, säger Johan Granqvist.
En nyhet för året är att man under några timmar den lördagskvällen kommer ha finbilscruising i centrum.
– Vi har alltid fina bilar i cruisingen, men vill man bara se de riktigt fina bilarna ska man ge sig ut då.
En annan nyhet i programmet är att det planeras för dragracing på flygplatsen. Det har varit efterfrågat och när det nu ska läggas ny asfalt där ute får man möjlighet att bjuda publiken på denna spektakulära upplevelse. Plattan i mattan, höga hastigheter och rejält motorvrål kan förväntas.
– Det ska bli kul, det känns väldigt roligt att äntligen kunna köra drag race igen, säger Johan Granqvist.
I övrigt rullar arbetet med årets motorsportvecka på och allt mer i programmet börjar falla på plats. Precis som vanligt blir det en vecka fylld av aktiviteter på en rad arenor runt om i Karlskoga, och vid sidan av de fasta arenorna satsar man liksom i fjol på pop-up-arenor där saker kan arrangeras på andra platser än de fem ordinarie arenorna. Tanken är att programmet ska innehålla något som passar alla, oavsett om man är motorintresserad eller inte.
Johan Granqvist ser redan nu fram emot veckan och folkfesten den innebär.
– Det är otroligt hur alla går man ur huse. Det är femte året för mig som ansvarig, och det är fortfarande lika roligt.
Text: Nicklas Remmegård
Foto: Karlskoga Motorsportvecka
mnytt.se Mäklarnytt och Motornytt