Hur kommer du att minnas 2025? Kanske kommer du minnas det för nÄgon av alla de dramatiska vÀrldshÀndelser som skett under Äret. För Donald Trumps Äterkomst som amerikansk president och alla hans pÄhitt som fÄtt Äret att kÀnnas oÀndligt lÄngt. För skiftet av PÄve. För kriget och den Àn sÄ lÀnge brÀckliga vapenvilan i Gaza. För Ozzy Osbournes död strax efter hans och Black Sabbaths storslagna avsked frÄn scenen.
Kanske minns du 2025 som Äret för tillökning eller förlust i familjen. Kanske som Äret dÄ BIK Karlskoga gjorde sin bÀsta sÀsong nÄgonsin eller dÄ Degerfors IF helt heroiskt lyckades hÄlla sig kvar i Allsvenskan i sÀsongens sista match. Kanske minns du det för den inrikespolitiska turbulensen med flera partiledarbyten och stÀndigt bjÀbbande om stort och smÄtt. Eller sÄ minns du det för massakern pÄ Risbergska, den som för mÄnga hÀr i vÄrt omrÄde kom sÄ obehagligt nÀra, i en stad mÄnga av oss har en helt annan relation till Àn de platser dÀr liknande dÄd tidigare förekommit.
I min lilla vÀrld var dock det största som hÀnde under 2025 sex kvÀllar i mars. Sex kvÀllar dÄ en rockgrupp frÄn Eskilstuna tillfÀlligt ÄtervÀnde till scenen.
Det ska sÀgas att nÀr nyheten om Äterkomsten landade förra hösten tog jag emot den med blandade, i huvudsak besvikna kÀnslor. De skulle ju inte göra sÄ. Slutet var ju sÄ vackert och kunde inte nÄgot för en gÄngs skull fÄ vara rent och oförstört? Men nÀr allt kom omkring var jag givetvis tvungen att vara dÀr, trots allt. Man ville inte att det skulle hÀnda, men nÀr det ÀndÄ hÀnde Àr jag vÀldigt glad att jag tack vare en slÀng av fomo var dÀr alla sex kvÀllarna (ja, jag Àr antagligen en smula dum i huvudet).
Jag kommer aldrig glömma de ljuvliga promenaderna frÄn tunnelbanan till arenan, förvÀntan i kön och i trÀngseln framför scenen medan klockan pÄ skÀrmarna rÀknade ned, den överraskande inledningen med ett medley frÄn de tvÄ första plattorna, det rusiga slutet, hur alla kÀnslor slog och sprÀngde nÀr det sista ackordet tonat ut och den sista konfettiflingan sakta singlade ned frÄn taket. TÄrarna i Socker, den dovt pumpande synthen i HjÀrta, det förlösande i att för allra sista gÄngen (den hÀr gÄngen fick vi ett uttalat löfte att det aldrig kommer hÀnda igen) vaja armarna över huvudet till 747. Jag var sjuk i tre veckor efterÄt, det var det vÀrt.
Det blev ett KentÄr. I Är ocksÄ.

PS. 2025 mÄ ha varit ett KentÄr men Ärets bÀsta nya musik stod Anna von Hausswolff för, höstslÀppet Iconoclasts Àr ett otroligt album dÀr hennes sedvanligt dramatiska orglar blandas upp med popmelodier, jazzsaxofoner och nÀrmast sakrala stÀmningar, samtidigt som det Àr hennes mest lÀttillgÀngliga alster sedan debuten. I en rimlig vÀrld skulle Anna von Hausswolff fÄ alla musikpriser vi har i det hÀr landet.
PS 2. NÀr Spotify Wrapped kom precis efter att vi skickat papperstidningen till tryck visade det sig att jag hade lyssnat pÄ Kent i 20 297 minuter under 2025, vilket motsvarar precis över tvÄ veckor. Med det var jag pÄ plats 540 pÄ listan över de som lyssnat mest pÄ Kent i hela vÀrlden. Kan inte bestÀmma mig för om det innebÀr att jag lyssnat lite vÀl mycket eller inte tillrÀckligt pÄ Kent i Är.
Nicklas RemmegÄrd
mnytt.se MĂ€klarnytt och Motornytt