Längs strandkanten i Bricketorp i östra Karlskoga håller Marie och Gustaf Florenius på att bygga sitt drömhus. I sitt yrke som mäklare brukar de lyfta fram lägets betydelse, och med vattnet stilla kluckande mot bryggan ovanför vilken det eleganta huset steg för steg vuxit fram är det svårt att tänka sig ett vackrare läge.


– Det var inte tanken att vi skulle köpa en tomt här, men när vi fick tillfället var det ingen tvekan, menar Gustaf.
– Vi växte upp på den här sidan av stan båda två, så det är lite som att komma hem, fyller Marie i och berättar att stugan intill under hennes barndom var farmors.
Att bygga huset har varit en lång process. Tomten köptes 2020, och var då till större delen täckt av skog med en liten röd stuga som enda bebyggelse. Mycket har hänt sedan dess och när Mnytt kommer på besök är det bara en månad kvar tills de planerar att flytta in.
– Det ska bli väldigt skönt att flytta in. Det känns nästan lite overkligt, säger Marie.


Arbetet med att bygga huset har de låtit göra i etapper. När skogen var bortröjd började man med bryggan, vars grund utgörs av stenar från tomten, samt attefallshuset och bastun som står närmast vattnet. Bostadshuset och garaget, vilket skärmar av huset från vägen, började byggas i fjol.
– Det har varit bra att ta det i etapper, det hade blivit rörigt att göra allt på en gång, menar Marie.
Arkitekt för bastun och attefallshuset är Anders Holmberg medan det stora huset ritats av Hans Karppinen som är verksam i Karlskoga. Överhuvudtaget har man så långt som möjligt valt att handla lokalt och att använda lokala hantverkare. Inte minst Degerforsbaserade GT Bygg som är huvudentreprenör för bygget.
– Det har varit bra med lokala hantverkare att vi kunnat stöta och blöta och att de funnits nära till hands under processen.

När man kliver in i huset slås man direkt av de stora fönstren som täcker större delen av husets långsida och bjuder på en fantastisk utsikt över Möckeln. Planlösningen på övervåningen är öppen med gott om yta för såväl matlagning som umgänge, och även om det ännu är en byggarbetsplats förnimmer man den känsla rummet kommer ha när det är färdigt. Köksdelen domineras av en väl tilltagen köksö som snart kommer prydas av en bänkskiva i ljust marmormönster.

– Vi har valt en ljus färgpalett över hela huset, berättar Marie och nämner de svarta fönsterkarmarna som ett undantag som bryter av och ramar in utsikten.
Genomgående är även husets raka linjer, där det rundade skafferiet och den svängda trappan till nedervåningen kontrasterar och mjukar upp. På nedervåningen finns sovrummen, alla med egen utgång till baksidans uteplats, och det kommer med tiden byggas en relax med gym och inomhuspool. Att bygget börjar närma sig sitt slut syns inte minst i badrummen där väggar och golv är färdigkaklade med ett vackert, lätt marmorerat kakel.
– Det är roligt att se det på plats, det blir något annat när det sitter på väggen än när man bara ser plattorna.
Att bygga ett hus från scratch är ett stort projekt, under processens gång har man haft många byggmöten för att diskutera igenom hur man vill ha det och att Marie och Gustaf ser fram emot att flytta in råder ingen tvekan om.
– Nu känns det mer som att man renoverar rum än bygger hus, det är detaljerna som gör helheten.









Text och foto: Nicklas Remmegård
mnytt.se Mäklarnytt och Motornytt