NÀr 20-Ärsjubilerande Kanada Damshop höll höstens stora modevisning i Vallaskolans matsal flockades sÄvÀl nya som Äterkommande gÀster för att se sÀsongens plagg och fÀrger. Lokalen var fylld till sista plats och stÀmningen var pÄ topp.
– Jag har haft visningar varje sĂ€song i tjugo Ă„r och det Ă€r alltid lika roligt, sĂ€ger arrangerande AnngeliĂ© Ljungstedt.


OnsdagskvÀllen 15 oktober bjöd Kanada Damshop in till visning av höstens mode. Ett 80-tal modehungriga kvinnor hade samlats i Vallaskolans matsal för att inspireras inför hösten. Anngelié Ljungstedt, som driver Kanada Damshop, berÀttar att vinrött Àr sÀsongens stora fÀrg, men att man ocksÄ ser en hel del brunt och skogsgröna nyanser.
– Det Ă€r mer kjolar Ă€r klĂ€nningar nu, och man mixar tunna tyger med grövre och stickat, menar hon, man vill ha mjuka former att omfamna hösten i och det gĂ€ller att skapa kontrast mellan det fluffiga och det eleganta, menar hon.
Med 28 klÀdbyten under kvÀllen fanns mycket att se och stÀmningen i lokalen var bÄde förvÀntansfull och uppsluppet familjÀr. MannekÀngerna rörde sig i publiken som fick möjlighet att klÀmma och kÀnna pÄ de plagg som visades och det hördes en hel del uppskattande kommentarer om sÄvÀl de visade klÀderna som arrangemanget.
– Det Ă€r alltid lika roligt att klĂ€ vĂ„ra modeller, varav nĂ„gra har varit med i mĂ„nga Ă„r, sĂ€ger AnngeliĂ© och tillĂ€gger att frisyrerna stylats av Ingela Lindgren pĂ„ Nya Frizette.


Kanada Damshop firar i Är att butiken funnits i tvÄ decennier och lika lÀnge har man arrangerat modevisningar. Visningarna lockar gÀster frÄn bÄde nÀr och fjÀrran, bland annat ett gÀng Äterkommande gÀster som kommer frÄn Stockholm och som givetvis var pÄ plats Àven denna gÄng.
– Det Ă€r fantastiskt att de Ă„ker frĂ„n Stockholm för varje visning.
Visningen kan sÀgas ha varit starten pÄ firandet av Kanada Damshops första tjugo Är och kommer under hösten följas av sÄvÀl 20-Ärsjubileum som oktoberfest i butiken med fina erbjudanden och annat skoj.
– Jag Ă€r jĂ€ttestolt över de hĂ€r 20 Ă„ren och det ska bli roligt att fĂ„ fira ihop med alla fantastiska kunder, sĂ€ger AnngeliĂ© och tillĂ€gger med ett leende:
– Vem vet, kanske blir det 20 Ă„r till?
Text: Nicklas RemmegÄrd
mnytt.se MĂ€klarnytt och Motornytt