Sara Klintberg

Sara brinner för fotograferandets kreativa frihet

Kreativiteten och bildskapandet har följt Sara Klintberg genom livet. Efter att hon i tidiga tonåren upptäckt fotograferandets lockelse dröjde det inte innan hon gjort det till sitt yrke. I dag har hon varit professionell fotograf i över ett decennium och blandar bröllopsuppdrag med bostadsfotograferingar, bland annat för Länsförsäkringar i Kristinehamn.

– Jag gillar att alla dagar ser olika ut, mixen och att få vara kreativ går inte att tröttna på, säger hon.

– Allt började med mormor, berättar Sara Klintberg.

Mormor var konstnären Eira Atterfors och i hennes verkstad fick Sara vara med och som hon själv uttrycker det kladda med färger. Med tiden följde hon i mormors spår och började måla, hade sin första utställning på biblioteket redan som tolvåring och på Eiras uppmaning började hon lämna in verk till vårsalongen.

– När jag var 13-14 år började jag upptäcka att foto var kul och började experimentera med mormor, hon har och kommer alltid att vara en stor inspiration för mig.

Sara och mormor Eira i samband med deras gemensamma utställning 2014.

Då var fotograferandet ännu en hobby; Sara fotade vänner, tog med sig kameran på konserter. 2014 hade hon och Eira en gemensam utställning på konsthallen som de kallade Ung & Gammal.

– Jag visade fotografier och mormor tovningar, minns hon.

Med tiden blev hobbyn alltmer ett yrke och parallellt med ett deltidsjobb på Transcom startade hon upp sitt eget företag som fotograf. Till en början blev det mycket barnfotograferingar men ganska snart kom hon in på bostadsfotograferingar för mäklare.

– Det var pappa som kom med idén, och jag tänkte först att gud vad svårt att fota hus, men jag kollade och kom in hos Svensk Fastighetsförmedling.

– Jag var katastrof i början, men jag fick vara kvar.

I dagsläget fotar hon framförallt för Länsförsäkringar i Kristinehamn och Lindesberg samt ett par mäklare i Örebro. Det innebär en stor variation med allt från små ettor till stora nybyggen.

– Det är en utmaning att hela tiden förnya sig, jag har fotat många hus som är hyfsat lika varandra och då gäller det att hitta nya vinklar, nya sätt, att inte göra samma sak hela tiden. Att sälja sin bostad är en stor och viktig affär och då vill man göra det så bra som möjligt, hitta potentialen och kunna visa upp den inför varje försäljning.

Utöver jobben för mäklarna fotar Sara mycket bröllop. Hon har varit i stora delar av Sverige för bröllopsfotograferingar, och hon gillar nerven i det, att man behöver vara på tå för att kunna fånga ögonblicken när de dyker upp.

– Att fota bröllop är riktigt kul. Det är ofta heldagar, alla är glada och man får vara som en fluga på väggen på folks viktigaste dag i livet. Man gillar det levande, att få skapa en story, och jag älskar att fota människor!

Även om det vid en första anblick kan tyckas vara stor skillnad på bröllops- och bostadsfotograferingar finns det beröringspunkter. Båda bitarna bygger mycket på förtroende och ansvar. Som fotograf får du bröllopsparets förtroende att dokumentera och vara en del av en av deras största dagar i livet, och på samma sätt har du ett ansvar gentemot den som säljer sin bostad att visa upp fastigheten från sin bästa sida.

– Jag tycker om ansvaret och den kreativa friheten, mina kunder litar på mig, och jag vill kunna stå för det jag levererar.

Sara har i dagsläget drivit eget som fotograf i över ett decennium och det är en tillvaro som, undantaget bokföringen, passar henne som hand i handske.

– Jag trivs verkligen. Alla dagar är väldigt olika, man får vara kreativ och som sin egen blir man flexibel och kan styra mycket själv, hade jag haft ett nio till fem-jobb hade jag nog tröttnat, säger hon och tillägger med ett skratt:

– Fast min sambo blir nog lite trött på mig ibland när jag sitter uppe på nätterna och redigerar.

Framöver är planen att fortsätta utvecklas som fotograf, att fortsätta fota både bostäder och bröllop men också bredda sig ytterligare.

– Det hade varit roligt att jobba mer med produkt- och reklamfotografering utomhus, och att kunna jobba mot företag med sociala medier, profilering, grafisk design, hela den biten. Och det vore kul att få fota bröllop utomlands.

Text: Nicklas Remmegård

Foto: Sara Klintberg