I ett vackert trÀhus mitt i centrum har LÀnsförsÀkringar Fastighetsförmedling nu slagit upp portarna till sitt nya kontor i Kristinehamn, nÄgot som varit efterlÀngtat hos bÄde mÀklarna sjÀlva och Kristinehamnsborna.
– Det Ă€r oerhört roligt med alla positiva kommentarer, sĂ€ger Johan Bergling, vi kĂ€nner oss vĂ€ldigt vĂ€l vĂ€lkomnade.


En doft av nyrenoverat bÀddar Ànnu in det pÄ samma gÄng luftiga och trivsamma kontoret, och utanför passerar mÄnga förbi med nyfikna blickar mot de stora fönstren. Johan, som tillsammans med kollegan Fabian Henriksson arbetar pÄ kontoret i Kristinehamn, berÀttar att man efter en tids lokaljakt fick tilltrÀde till lokalen vid Ärsskiftet, och att det dÀrefter varit ett intensivt jobb med att fÄ allt fÀrdigt för att kunna öppna kontoret.
– Vi fick nycklarna pĂ„ nyĂ„rsafton och satte igĂ„ng att renovera direkt, sĂ„ sedan dess har det gĂ„tt fort.
Reaktionerna pÄ det nya kontoret har varit positiva, mÄnga har varit inne för att bÄde berömma lokalen och visa sin uppskattning över att man öppnat.
– Vi trivs superbra och har fĂ„tt ett vĂ€ldigt bra mottagande av kristinehamnarna, sĂ€ger Johan och fĂ„r medhĂ„ll av Fabian:
– Det kĂ€nns som att LĂ€nsförsĂ€kringar varit saknade i stan under Ă„ren vi varit borta.
Att man valt att satsa i Kristinehamn kopplar de till den positiva anda som rÄder i hela regionen och att det sker en utveckling i Kristinehamn nÀr försvarsmakten Äter hÄller pÄ att etablera sig, stan vÀxer och det Àr mycket pÄ gÄng. De beskriver det som en spÀnnande och attraktiv stad dÀr man fÄr mycket för pengarna.
– Vi har Ă€ven Storfors inom vĂ„rt omrĂ„de, upplyser Johan, sĂ„ hĂ€r finns oerhört mycket bra sommarstugelĂ€gen, mĂ„nga pĂ€rlor som inte finns pĂ„ andra stĂ€llen.
MÄlet Àr att bli det sjÀlvklara valet för en bostadsaffÀr i Kristinehamn, och man vill kunna ge kunden en helhetslösning dÀr man kan erbjuda fler tjÀnster Àn förmedlande av bostÀder samtidigt som man genom att vara en del av LÀnsförsÀkringar ocksÄ kan agera brygga till sÄdant som rör bank eller försÀkring.
– Dörren stĂ„r öppen och vi önskar alla kristinehamnare vĂ€lkomna för att ta en kaffe och diskutera bostadsmarknaden, sĂ€ger Johan.
– Det gillar vi bĂ„da tvĂ„, flikar Fabian in med ett leende.
Text och foto: Nicklas RemmegÄrd
mnytt.se MĂ€klarnytt och Motornytt