Solcellskloten har blivit otroligt populÀra i Är.

GÄr in i högsÀsongen för blommor och glass

NÀr sommaren kommer vill vi ut i trÀdgÄrden och pÄ Roser & PlÄt har man laddat upp med sÄvÀl blommor och trÀdgÄrdsmöbler som glass och presenter.
– Nu gĂ„r vi in pĂ„ högsĂ€songen sĂ€ger Maria Tranberg Paulsson pĂ„ Roser & PlĂ„t.

Det rÄder högtryck pÄ Roser & PlÄt. KvÀllen innan Mnytt kommer pÄ besök har en stor leverans av sommarblommor kommit, och efter en kall vÄr har nu högsÀsongen dragit igÄng pÄ allvar.
– MĂ„nga har vĂ€ntat in sommarblommorna, sĂ€ger Maria, sĂ„ nu Ă€r det full fart fram till midsommar.

Under den perioden har man utöver de ordinarie öppettiderna Àven öppet pÄ söndagar berÀttar hon. En annan nyhet Àr glassbilen man skaffade i fjol och i Är kommer att kunna anvÀnda fullt ut hela sommaren. HÀr serverar man enklare fika och italiensk mjukglass att avnjutas i den cafédel i trÀdgÄrden som anordnats i anslutning till butiken.
– MĂ„nga kunder har uttryckt att det vore trevligt att kunna köpa en kaffe eller en glass, och dĂ„ föddes idĂ©n om en foodtruck.

Maria uttrycker tacksamhet över alla kunder som trots de senaste Ärens pandemi och lÄgkonjunktur fortsatt komma, och vill lyfta fram hur mycket hon uppskattar dem.
– Vi har vĂ€ldigt goa, fina och trogna kunder, sĂ€ger hon, det Ă€r tack vare dem vi finns.

Den hÀr vÄren har kunderna efterfrÄgat solcellsprodukter. Maria berÀttar att man sÄlt flera hundra solcellsklot bara sedan i pÄskas och flera gÄnger fÄtt bestÀlla hem nya med expressbud.
– Det har blivit jĂ€ttestort och populĂ€rt, sĂ„ nu kommer hela Kristinehamn att lysa i sommar.

PÄ den bakre gÄrden stÄr trÀdgÄrdsmöbler, eller trÀdgÄrdssmycken som Maria kallar dem, frÄn danska By Boysen. Möblerna i metall ger en kÀnsla av sekelskifte, av en paviljong i Bois de Boulogne dÀr herrar i strÄhattar kurtiserar unga fröknar i blom.
– Det Ă€r möbler för dem som vill ha nĂ„got extra ute i trĂ€dgĂ„rden, menar Maria. Jag Ă€lskar de hĂ€r trĂ€dgĂ„rdssmyckena, och det verkar som att kunderna gör det ocksĂ„.

Text & foto: Nicklas RemmegÄrd